Hejtman Josef Bernard má koronavirus, paralyzovaný je krizový štáb i vedení kraje

Josef Bernard v karanténě.

Aktualizováno 20:08 Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) byl pozitivně testován na koronavirus. Na sociálních sítích v pátek přiznal, že na sobě již dříve pociťoval svalovou únavu a horečky, a proto se nechal v krátké době podruhé testovat. Mezitím se však rozhodl chodit do práce. Setkal se tak s členy krizového štábu, krajské rady, řediteli nemocnic, vedením záchranky nebo navštívil domov pro seniory. Ti všichni jsou teď paralyzováni v karanténě.

Bernard byl poprvé testován už v minulém týdnu poté, co se nákaza zjistila u radní kraje Radky Trylčové. V neděli pak oznámil, že jeho test byl negativní. „Po ukončení karantény a negativních výsledcích testování jsem na sobě pociťoval příznaky mírné svalové horečky a měl jsem teplotu 37 stupňů,“ uvedl Bernard. Kdy přesně se nechal hejtman podruhé testovat, neuvedl. Informace zjišťujeme.

Přes zdravotní potíže se ale hejtman rozhodl dál chodit do práce, kterou rozhodně nezanedbával. Podle informací redakce se účastnil řady schůzek včetně jednání krizového štábu, sešel se s krajskými radními, navštívil firmu Workpress Aviation, která pracuje na vývoji unikátní ochranné masky, nebo zavítal do centra pro seniory v Janovicích nad Úhlavou.

Všichni, se kterými hejtman přišel do styku, nyní musí podstoupit testy na koronavirus a být v karanténě. To může zásadně ovlivnit fungování kraje v nouzovém stavu. Do izolace totiž musí ředitelé krajských nemocnic, ředitel krajského úřadu, šéf krajské hygienické stanice a šéf krizového štábu, tedy osoby, které mají na starosti distribuci ochranných pomůcek v regionu.

Podruhé v krátké době je v karanténě krajská rada, jejíž členové poprvé skončili v izolaci 26. března poté, co byla nákaza potvrzena u radní Radky Trylčové (ODS). Řada politiků z vedení kraje nyní neskrývá rozčarování a hejtmanovi vyčítá, že se zachoval nezodpovědně.

„Myslím si, že hejtman měl ve chvíli, kdy se necítil dobře natolik, že se raději nechal znovu otestovat, zůstat v karanténě a práci řešit pouze dálkovým přístupem. Nerozumím tomu proč, když některá jednání dokázal řešit on-line, se zároveň setkával s kolegy a úředníky osobně či dokonce navštěvoval další organizace a firmy. Takové chování považuji za krajně nezodpovědné a bezohledné,“ sdělila redakci náměstkyně Marcela Krejsová (ODS).

Jediným členem krajské rady, který v karanténě není, je náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Ten se o hejtmanově pozitivním testu na COVID-19 dozvěděl až od naší redakce.

„Je to pro mě nová informace. Trochu mě to zaráží, protože od hejtmana jsem žádnou takovou informaci dosud nedostal,“ reagoval Grüner. „Mám starší rodiče a snažím se dbát na veškerá doporučení týkající se ochrany zdraví. Proto jsem se raději s nikým příliš nesetkával a vyhýbal se kontaktu s větším množstvím lidí. Všechny věci jsem se snažil řešit elektronicky nebo telefonicky,“ vysvětlil náměstek, proč jako jediný nyní není v karanténě.

Bernard na svém Facebooku v pátek uvedl, že nyní už se cítí naprosto zdravý. „Ve vedení krizového štábu pokračuji způsobem, který mám již ověřený, tedy prostřednictvím moderních komunikačních prostředků,“ vzkázal na sociální síti hejtman.