Hasiči vyprostili z ledu uprostřed Boleveckého rybníka mrtvou labuť

V rámci cvičení vyprostili hasiči z ledu mrtvou labuť. Foto: Taťána Typltová

Hasičského cvičení záchrany člověka tonoucího v zamrzlém rybníku po prolomení ledu využili zvířecí záchranáři z Plzně k vyproštění uhynulé labutě velké z ledové krusty uprostřed Velkého Boleveckého rybníka.

„Na vyproštění uhynulé labutě z ledu jsem si popravdě sám netroufl. Počasí v posledních týdnech se střídá z mínusových teplot do plusových jako na houpačce, tloušťka ledu uprostřed rybníka je pouze čtyři centimetry. Lehce zamrzlá, zasněžená vodní plocha se ještě den před akcí lámala a byla pokrytá vrstvou vody. Proto jsem také o spolupráci opět požádal profesionální hasiče s tím, že pokud cvičí podobné situace v reálu, tak by při té příležitosti mohli pomoci i naší věci a vědeckému výzkumu,“ informoval šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Když už se hasičská jednotka pohybovala na tenkém ledu uprostřed rybníka, požádal zvířecí záchranář nejen o vyproštění mrtvé labutě, ale také o sběr trusu labutí zdržujících se na rozmrzlé vodní ploše kolem. „Vzorky, včetně uhynulé labutě, jsem pak vezl do Prahy kolegům na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy k dalšímu vyšetření a bádání v rámci projektu pod pracovním názvem „Cerkárie“, který na Bolevecké kaskádě řešíme již od roku 2014,“ doplnil Karel Makoň. Jeho prosbu hasiči vyslyšeli a během necelé hodiny se jejich jednotka po bleskové akci vrátila na břeh.