Hasiči odklízeli sníh z poškozené budovy, střecha se při zásahu propadla

Hasiči pracující na střeše těsně před tím, než se pod tíhou sněhu propadla. Foto: HZSKK

Pod tíhou místy až dvoumetrové vrstvy těžkého sněhu se částečně propadl strop na střeše budovy úpravny vody v Myslivnách u Božího Daru. Přivolaní hasiči se pokusili odlehčit střešní konstrukci tím, že začali odhazovat sníh ze střechy. Jistilo je lano z vysunutého automobilového žebříku. Během odklízení sněhu se náhle část střechy propadla.

Střecha se propadla. Foto: HZSKK

„Díky zajištění se zasahujícím hasičům nic nestalo. Po propadu střechy zastavil velitel zásahu veškerou činnost zasahujících. Na místo byl povolán statik a zástupce stavebního úřadu, po prohlídce objektu byl zakázán vstup dovnitř. Zásah hasičů tím byl ukončený, zajistit spadlou střechu musí majitel objektu,“ informoval mluvčí hasičů Martin Kasal. Kvůli dalšímu provozu úpravny pitné vody v nejbližších dnech zasedá ve středu krizový štáb ORP Ostrov.

Hasiči museli ze střechy okamžitě pryč. Foto: HZSKK

Povinnost zajistit střechu proti podobné situace je úkolem majitele objektu. V případě narůstající vrstvy sněhu na střeše je nutné zajistit vhodným způsobem odlehčení střechy. Sníh je možné odstranit například mechanicky shozením. To je vždy úkolem majitele objektu.

„Hasiči u takové situace zasahují jen výjimečně v případech, kdy již hrozí bezprostřední nebezpečí. Zatížení střech vrstvou sněhu řeší česká národní norma, která mimo jiné zpracovává mapu sněhových oblastí ČR a tomu odpovídající sněhové zatížení. Vrstva sněhu může podle normy působit na střechu hmotností více než 400 kg na metr čtvereční,“ doplnil mluvčí hasičů.