Hasiči nonstop s těžkou technikou odstraňují vykolejené vagony

Hasiči odstraňují vagony pomocí vyprošťovacího tanku. Foto: HZSKK

Celou noc pracovali hasiči za umělého osvětlení a s pomocí těžké vyprošťovací techniky na odstraňování následků katastrofické železní nehody u Mariánských Lázní. V neděli odpoledne tam vykolejil nákladní vlak převážející cisterny se sypkým vápencem. Několik vagonů se zřítilo z náspu, kde se poskládaly jako kostky od domina. Některé vykolejené vagony se již podařilo odvézt. Důležitá železniční trať bude v důsledku nehody uzavřena minimálně do pátku.

„Čtyři vagony se podařilo během noci stáhnout z kolejí i z náspu a uvolnit tak část kolejového svršku. Jeřábem se podařilo nakolejit jeden z vagonu. Práce nadále pokračují bez přerušení i v úterý,“ popsal činnost na místě nehody mluvčí hasičů Martin Kasal.

Foto: HZSKK

S odstraňováním vagonů začali hasiči už v pondělí ihned poté, co na místo dorazila těžká technika, včetně červeného hasičského vyprošťovacího tanku. Drážní hasiči postupně stahovali vykolejené vagony z náspu, další pak s použitím jeřábu stavěli zpět na nepoškozené koleje. Vagony, které zůstaly na náspu se podařilo po nakolejení odvézt. Odjely i lokomotivy.

Práci hasičů na místě nehody komplikovaly i tuny vysypaného vápence. Hasiči se obávali hlavně toho, aby nepršelo, protože pak by se brodili hlubokým bahnem. Proto se současně s odstraňováním vagonů pracovalo na přečerpávání vysypaného nákladu do automobilové cisterny.

Na místě je i několik jeřábů. Foto: HZSKK

Předběžná škoda byla vyčíslena na 29 milionů korun. „Škoda na železniční infrastruktuře je devět milionů Kč, je poškozeno 200 metrů kolejí a 300 metrů trakčního vedení. Škoda dopravce je 20 milionů korun,“ informovala mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Důvodem havárie bylo zřejmě překročení povolené rychlosti v úseku, kde probíhaly stavební práce na vedlejší komunikaci. Na železnici byla rychlost omezena na 30 km za hodinu. Strojvedoucí povolenou rychlost zřejmě překročil trojnásobně. Policie už zahájila úkony trestního řízení kvůli podezření na obecné ohrožení z nedbalosti.

Čtyři vagony se podařilo odklidit během noci na úterý. Foto: HZSKK

Naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn. Obrovské štěstí měla šestice stavebních dělníků pracujících v okamžiku nehody na silniční stavbě. Ti totiž před vagony padajícími z železničního náspu utíkali doslova jako o život. A měli obrovské štěstí, že je vagony nerozdrtily.