Hasiči a záchranáři chytali na Berounce labutě. Jdou na vyšetření

foto: Bohumil Mášek

Dvě jednotky profesionálních hasičů HZS Plzeňského kraje – Střed a Skvrňany se sešly u Berounky v Plzni–Doubravce u kostela sv. Jiří. Na programu byl plánovaný odchyt tří handicapovaných labutí velkých. Bylo nutné je prozatímně přesunout do záchranné stanice živočichů a provézt u nich speciální veterinární vyšetření. Informoval o tom Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

„Celkem tři nevzletné labutí samce jsme chytali necelou hodinu a proběhlo to hladce,“ řekl Makoň s tím, že spolupráce s profesionálními hasiči byla naprosto perfektní.

Labutě bylo třeba odchytit k odběru krve a vyšetření na motolice (cerkárie). Ty kazily loňskou sezonu hlavně na Velkém Boleveckém rybníku. „Počátkem letošního roku byly za hlavní aktéry tohoto nepříjemného problému označeny labutě, a tak když se nám naskytla možnost se zapojit do seriózního výzkumu, který by měl celý problém rozluštit, nabídli jsme odborníkům nejen naše služby, ale i srovnávací vzorky od našich handicapovaných labutí žijících na Berounce,“ vysvětlil Karel Makoň.

Další odchyty a odběry proběhly tento týden i na kaskádě Boleveckých rybníků, ale tam úspěšnost nebyla ani zdaleka tak dobrá jako ve čtvrtek na řece.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here