Průmyslové haly nechceme, říkají obyvatelé Litic. Na náměstí v Plzni se protestovalo

Proti výstavbě hal v Liticích protestovali v březnu 2017 obyvatelé také na plzeňském náměstí Republiky. Ilustrační foto: Marie Osvaldová

Zhruba dvě stovky lidí dorazily dnes v 17 hodin na náměstí Republiky v Plzni na protestní akci proti výstavbě průmyslových hal u plzeňských Litic.

Hodně emocí vzbuzuje projekt průmyslových hal, které by měly vyrůst v Liticích. Místním obyvatelům i vedení 6. obvodu se nelíbí fakt, že o projektu nebyli informováni či to, že výstavba areálu podstatně naruší krajinu v okolí Litic. Obávají se také přívalu zahraničních dělníků, zřizování ubytoven, zvýšení kriminality i nárůstu dopravy. V posledních dnech se zástupci Litic dokonce obrátili na ombudsmanku. Do kanceláře zástupce veřejných práv byl doručený podnět k přezkoumání regulérnosti průběhu zjišťovacího řízení EIA k záměru Průmyslový park Litice.

Foto: M. Osvaldová
Foto: M. Osvaldová

Vedení města ale uvedlo, že projekt odpovídá územnímu plánu. O využití lokality pro průmyslovou výrobu se jednalo od roku 2006 a zastupitelstvo Litic územní plán projednalo a vyjadřovalo se k němu.

Téma průmyslového parku chtějí zastupitelé Litic protlačit i jako jeden z hlavních bodů do čtvrtečního jednání zastupitelstva města. „Zatím jsou litické haly zařazené v bodu Různé, který je až na konci jednání. Po vedení města bych chtěl žádat projednání situace v hlavním programu čtvrtečního zastupitelstva, případně požádat někoho ze zastupitelů, aby téma sám otevřel a navrhl jako bod už daleko dříve, než je zatím plánován,“ dodal jeden ze zastupitelů Litic Pavel Bosák.

K celé situaci se prostřednictvím své mluvčí Evy Barborkové vyjádřil také Magistrát města. „Vnímáme reakci občanů Litic a jejich obavy. V rámci města jsme učinili všechny kroky, které po nás byly ze strany městského obvodu Litice požadovány, a tyto jsme zahrnuly do územní studie, kterou následně Rada města Plzně schválila. Další rozhodování o tomto projektu bude vedeno v rámci územního řízení. Konečná podoba projektu je samozřejmě i věcí dialogu neboli jednání mezi vedením obvodu, jeho občany a daným investorem. Město Plzeň je připraveno se takovýchto jednání, bude-li o to zájem městského obvodu Plzeň Litice, zúčastnit,“ uvedlo vedení.

Více fotek najdete zde.