Fronty jako na banány. Lidé čekali na zápisy do mateřinek

Ani letošní zápisy dětí do mateřských škol nepřekvapily. Tradičně se stály fronty a kapacity opět nebudou stačit.

Zhruba čtyřicet rodičů čekalo se svými ratolestmi už před 9. hodinou na zápis do 78. MŠ v Sokolovské ulici. Mezi prvními byl i Václav Kohout, který chtěl umístit do školky obě své děti. „Staršího, který je už předškolákem, by přijmout museli, ale s mladším je to problém. Je narozený až v září, o tři neděle déle, než je nejzazší datum pro přijetí. Je to pro nás komplikace, bylo by hezké, kdyby už manželka mohla jít pracovat. Zvolili jsme špatnou taktiku pro jeho narození,“ uvedl zklamaný muž.

plzen_cz_18003_3_0326160721

Fronty si museli vyčekat rodiče také na 87. MŠ v Komenského ulici v Bolevci. Hned na úvod přišla pro pár čekajících studená sprcha. Učitelka, která přijímala děti k zápisu, totiž oznámila, že se na všechny do polední pauzy nedostane. Valná většina to ale nakonec nevzdala a ve frontě zůstala. Na adresu školky si ale neodpustila pár poznámek. „Jako kdyby to pro ně bylo překvapení,“ reagoval ironicky jeden z čekajících. Později příchozí už tolik trpělivosti neměli. „Jdeme pryč, to bych to tady s tebou nevydržel,“ prohodil muž ke svému synovi.

Naopak ve 49. MŠ v Puškinově ulici se velký nával nekonal. „Letos kapacitně můžeme přijmout pouze šest dětí. Odchází málo předškoláků a naopak přechází mnoho dětí z oddělení jeslí, na což jsme předem upozorňovali na našich webových stránkách,“ vysvětlila ředitelka školky Helena Kaprasová. Podle rodičů, kteří se už druhým rokem snaží dostat dítě do školy, jsou kapacity školek po celé Plzni dlouhodobě nedostačující. „Mělo by se s tím už konečně něco udělat,“ dodala jedna z maminek.

 Nejdůležitějším kritériem pro přijetí je již tradičně věk dítěte. Novinkou letošních zápisů je doložení rodného listu ratolesti spolu s kartičkou pojištěnce.