Free techno party u Čížkova je od noci v plném proudu, přijíždějí další účastníci

foto: R. Beneš

AKTUALIZOVÁNO: Ještě v noci na sobotu zahájili technaři hudební produkci na pozemcích nedaleko od Čížkova na jižním Plzeňsku, kde se koná velká free technoparty Matchbox B – day party 2019. Poté, co se organizátorům akce podařilo v pátek večer pronajmout pole, na kterém se akce může uskutečnit, zajížděli do oblasti postupně najíždět technaři z celé republiky. V sobotu ráno už bylo na místě kolem 300 nákladních vozů nebo karavanů a dalších asi 300 osobních automobilů. Počet osob se odhaduje zatím na 2000, předpokládá se ale příjezd dalších účastníků.

foto: R. Beneš

Když začali do Čížkova v pátek večer najíždět automobily s prvními technaři, tvořily se u obce Přešín menší kolony. Policie na místě prováděla namátkové kontroly. Podobná situace byla i v sobotu ráno. „Kolegové řešili několik přestupků v dopravě a také v souvislosti s držením omamných a psychotropních látek,“ uvedla mluvčí policie Martina Korandová. Vedle českých účastníků akce jsou na místě také technaři z Francie, Německa nebo ze Švýcarska. Od nočních hodin jede nepřetržitě hudební produkce z několika soundsystémů.

„Na místě se nachází přibližně 1500 až 2000 lidí, vše se zatím obešlo bez vážného narušení veřejného pořádku. Policisté pomáhali poskytovat i první pomoc muži, kterého bodla vosa zřejmě zevnitř do krku. Poté si jej převzali záchranáři,“ řekla v sobotu odpoledne mluvčí policie.

Ani v sobotu večer nehlásil náš redaktor přímo z místa žádné velké konflikty. Před 20. hodinou například hrály jen čtyři sound systémy.

foto: R. Beneš

Původně se měla akce konat na jiných pozemcích nedaleko od Přešína, kde už ve čtvrtek večer začali technaři budovat zázemí pro festival. Toto místo ale museli v pátek ráno opustit poté, co vyšlo najevo, že se nedohodli s právoplatnými majiteli šestihektarového pozemku. Celý den pak složitě hledali jiné vhodné místo a vyjednávali s několika farmáři v celém okolí. Nakonec se organizátoři dohodli o pronájmu pozemků u Čížkova, kam se pak všichni přesunuli.

Na přelomu července a srpna se v minulých letech každoročně pořádal na různých místech v ČR legendární free festival Czechtek. Poprvé se se tato akce uskutečnila v roce 1994 v Hostomicích. Posledních ročníků, které se konaly pod přísným policejním dozorem se zúčastnily desítky tisíc technařů. Úplně poslední skutečný Czechtek rozehnali policejní těžkooděnci 29. července 2005 v Mlýnci na Tachovsku za pomoci vodních děl a slzného plynu. Technaři na zákrok reagovali házením kamenů a lahví. Desítky zraněných byly tehdy mezi technaři i na straně zasahujících policistů. Od té doby se začátkem srpna konají menší akce, kam obvykle dorazí kolem pěti tisíc osob.