Fotograf Jan Šibík vystavuje v mázhauzu plzeňské radnice

Foto: www.plzen.eu

Velkoplošná díla jednoho z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů Jana Šibíka jsou od 1. června 2017 k vidění v mázhauzu plzeňské radnice. Jan Šibík je mimo jiné i laureátem Ceny 1. června z roku 2002, již uděluje město Plzeň za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod. Výstava potrvá do 23. června 2017.

Před zahájením výstavy přijal fotografa primátor Plzně Martin Zrzavecký a první náměstek primátora Martin Baxa. Primátor se mimo jiné zajímal o to, jak se Jan Šibík k fotografování dostal. „ Vlastně mě k němu přivedla maminka, darovala mi v páté nebo šesté třídě k Vánocům fotoaparát a tím to všechno začalo. Zpočátku jsem fotil všechno, teprve časem jsem se naučil, jak udělat dobrou fotografii,“ zavzpomínal Jan Šibík. Podotkl, že nejhorší je, že člověk ze začátku chyby, které při fotografování dělá, vůbec nepozná. Teprve zkušenostmi se je naučí odhalovat a odstraňovat.

Primátor si výstavu prohlédl v doprovodu a s komentářem Jana Šibíka. „Musím přiznat, že Vaše fotky jsou velmi působivé, dokáží vzbudit emoce i v člověku, který tu situaci na vlastní kůži nezažil,“ řekl primátor.

Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout reportáže Jana Šibíka z období 1993 až 2005. Zachycují nejrůznější světové události, věnují se sociálním tématům. Jsou zde vystaveny například válečné fotografie z Albánie, Makedonie, Kosova, ze Zaire, Sierry Leone, ale i záběry z Vatikánu na Svatopetrském náměstí, kdy se tisíce poutníků dovědělo, že papež Jan Pavel II. Zemřel, či z Prahy v roce 2000, kdy se zde konaly protesty proti zasedajícímu Mezinárodnímu měnovému fondu.