Folklorní soubory od nás i ze zahraničí roztančily celou Plzeň

Divákům učaroval výkon mexického souboru Tierras Mexicanas. Foto: Vladimír Čermák

Centrum Plzně po roce opět ovládli tanečníci v pestrých krojích nejen z Česka, ale i ze zahraničí. V prostoru U Branky ve Smetanových sadech se v pátek uskutečnilo slavnostní zahájení 23. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň 2019.

Velké plzeňské akci předcházel už ve středu první pořad festivalu „Folklorní večer“ v amfiteátru lázeňského parku v Konstantinových Lázních. Ve čtvrtek se zase soubory přesunuly do malebného prostředí vesničky Vrčeň u Nepomuka na tradiční Malé folklorní slavnosti „Pod vrčeňskou lípou“. Od pátku až do neděle se program odehrává převážně na hlavní festivalové scéně „U Branky“ ve Smetanových sadech, částečně i na náměstí Republiky v rámci Historického víkendu.

Festivaloví diváci mají zároveň možnost seznámit se i s novými směry lidové hudby a tance. Pro diváky je připraven bohatý hudební a taneční program, ale také mají možnost se do tance zapojit v rámci tanečních dílen jak českého, tak i zahraničního folklorního tance.

Foto: Vladislav Čermák

Částečně se představí vybraní hosté i na scéně Historického víkendu na náměstí Republiky. V neděli se uskuteční od 14.00 hodin ještě samostatný pořad na návsi obce Dýšina a nově poprvé v rámci festivalu ožije i plzeňská čtvrť Doubravka v rámci „Doubraveckého folklorního odpoledne“, které začíná ve 14.00 hodin na Habrmannově náměstí.

Foto: Vladislav Čermák

Hlavním nosným tématem letošního ročníku je pivo a vše, co se okolo tohoto plzeňského fenoménu točí. Speciálním tematickým podvečerním pořadem se festival v pátek připojil k oslavám 60. výročí Pivovarského muzea v Plzni, který měl název „Když máš smutek na duši, plzeňský tě potěší!“. V rámci společného pořadu se představily známé folklorní soubory Plzeňska Jiskra a Mladina. Zástupci Pivovarského muzea a Plzeňského Prazdroje seznámili diváky s mnoha zajímavostmi, které souvisí s výrobou piva, včetně povídání o historických řemeslech. Předvedli také historické kroje sladovníků a bednářů a chybět samozřejmě nemohl naražený soudek Plzeňského Prazdroje.

Více fotografií najdete v galerii zde: https://www.plzen.cz/fotogalerie/?galerie=543