Firmy, střední školy i univerzita. V Plzni se chystá největší festival vzdělávání a práce

Největší veletrh vzdělávání a práce v Plzeňském kraji Posviť si na budoucnost se uskuteční 9. a 10. listopadu v areálu DEPO2015 v Plzni. Návštěvníci se mohou těšit na desítky organizací, mezi vystavovateli nebudou chybět zástupci středních škol, univerzit a významných zaměstnavatelů v regionu. 

„První ročník festivalu Posviť si na budoucnost, který se konal v loňském roce, jasně ukázal, že tato akce má smysl. Svědčí o tom řada pozitivních reakcí a návštěvnost, která překročila čtyři tisíce lidí. Jsem rád, že se podařilo spojit síly a vytvořit jedinou akci, jež nabízí komplexní přehled v oblasti vzdělávání a trhu práce. Lidé tak nestojí před volbou, kterou akci vybrat, ale mají vše na jednom místě,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Západočeská univerzita nabízí vysokoškolské vzdělání v technických i humanitně orientovaných disciplínách, ale také v oborech ekonomických, zdravotnických, pedagogických nebo uměleckých. Veletrh Posviť si na budoucnost umožní mladým lidem seznámit se s nabídkou našich fakult na jednom místě, což považuji za velmi užitečné a praktické, a věřím, že tuto možnost studenti středních škol využijí,“ řekl rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček.

Na festivalu se lidé dozvědí informace a novinky z oblasti vzdělávání. Školy představí obory, které nabízejí, žákům a studentům, kteří váhají ve volbě povolání, pomohou kariéroví poradci, chybět nebudou novinky pro pedagogy nebo atraktivní představení vystavovatelů z řad soukromého sektoru. „Rádi bychom stejně jako vloni dosáhli toho, že si návštěvníci akce odnesou spoustu užitečných informací a zároveň si užijí program, který je bude bavit. Součástí festivalu jsou zajímavé ukázky, interaktivní expozice a workshopy určené pro děti, rodiče i pedagogy. Z pozitivních ohlasů je vidět, že zejména pracovně vytížení rodiče dětí oceňují možnost vyrazit na veletrh i v sobotu, tento formát jsme se proto rozhodli i pro letošní ročník zachovat,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

„Myslím, že veletrh je přínosný hned z několika důvodů. Často se například setkáváme s tím, že rodiče nemají aktuální informace z oblasti školství nebo trhu práce, což je samozřejmě pochopitelné, všichni se nemohou zajímat o všechno. Jenže tyto dezinformace leckdy vedou k ne zcela vhodnému směrování žáka na střední školu nebo k mylným představám o možném budoucím uplatnění, tedy pracovních podmínkách, mzdách a podobně, obzvláště, co se týká technických oborů. Žákům také pomáhá, že se mohou seznámit se zástupci a studenty škol, pro řadu z nich je totiž důležité navázat kontakt ještě před finálním rozhodnutím o volbě dalšího vzdělávání,“ vysvětlila projektová manažerka SIT MP Anna Čudáková.