Finále začíná příští týden v neděli. Nabídne 170 projekcí

Světové neformanovské filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok, poprvé i výběr nových slovenských filmů, to nejzajímavější z českých televizních pořadů v nové soutěžní sekci a předpremiéry snímků Osmy a Poslední cyklista z produkce ČT, pocty jubilantům Juraji Herzovi a Věře Plívové-Šimkové, předpremiéra snímku Hany natočeného v Plzni nebo všech 35 dílů seriálu Terapie 2. Nejen to nabídne 27. ročník filmového festivalu Finále Plzeň proběhne od 27. dubna do 3. května v západočeské metropoli a nabídne téměř 170 projekcí a doprovodných akcí.

Letos poprvé se budou udílet místo dvou čtyři hlavní ceny, Zlatí ledňáčci – program Finále Plzeň totiž obohatí nová soutěž českých a slovenských televizních formátů ve dvou kategoriích: dramatická a komediální tvorba. “Její vznik reaguje na aktuální důraz českých televizí na zkvalitňování své tvorby a absenci soutěžní platformy jak v České republice, tak i její nedostatečnost v celé Evropě,” uvádí výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Zlaté ledňáčky proto letos rozdělí místo dvou tři mezinárodní poroty.

[quote_box_center]Poroty: Předsedou poroty celovečerních hraných a animovaných filmů o Zlatého ledňáčka, která byla letos rozšířena i o slovenské snímky, se stane režisér Juraj Herz. Vedle něj zde zasednou i ředitel programového oddělení festivalu v německém Cottbusu Bernd Buder, maďarská filmová kritička Éva Bársony, slovinský režisér Marko Šantić a polská filmová a televizní herečka Michalina Olszańska. Celkově zde bude soutěžit 14 celovečerních filmů z 31 přihlášených.

Nové dokumentární snímky posoudí porota včele s oceňovaným režisérem Lukášem Přibylem, polskou dokumentární režisérkou Magdalenou Łazarkiewicz a Marcelem Maigou, programovým koordinátorem festivalu DOK Leipzig. Do soutěže bylo vybráno 22 z 68 přihlášených dokumentů.

Předsedou poroty televizních formátů se stane Ivo Mathé, členy pak italský scénárista, režisér a producent Giovanni Robbiano, americký televizní scénárista a producent Marc Flanagan (držitel 2 cen Emmy, na 12 dalších nominovaný), americká producentka Robin Veith (například spolupráce na seriálech Mad Men, Zákon a pořádek nebo Pravá krev) a slovenský odborník na média Radoslav Augustín. Celkově se mezi sebou o hlavní cenu “utká” v kategorii komediální tvorby 9 pořadů ze 17 přihlášených a v kategorii dramatické tvorby 13 z 31 přihlášených.[/quote_box_center]

Letošní ročník Finále Plzeň bude věnován třem letošním osmdesátníkům – kameramanu Miroslavu Ondříčkovi, režisérce Věře Plívové-Šimkové a režiséru Juraji Herzovi. V sekci nazvané Lucky Man Miroslav Ondříček uvidí diváci tři snímky, které tento kameraman natočil se zahraničními režiséry: Čas probuzení s Robertem De Niro, Šťastný to muž s Malcolmem McDowellem či Helen Mirren, a Silkwoodová s Meryl Streep. V rámci pocty Juraji Herzovi bude promítnut snímek Sladké hry minulého léta a z tvorby Věry Plívové-Šimkové film Lišáci, Myšáci a Šibeničák, na jehož projekci v Plzni přislíbila účast paní režisérka i řada herců, kteří v jejích filmech v dětských rolích začínali, například Jan Kraus nebo Marek Vašut.

Česká televize pro Finále Plzeň připravila předpremiéry dvou svých snímků: černé komedie Osmy v režii Jiřího Stracha s Ivanem Trojanem, Jiřím Dvořákem nebo Zuzanou Stivínovou o následcích omylem podepsané Charty 77 a dvoudílného filmu Poslední cyklista režiséra Jiřího Svobody s Agi Gubíkovou, Markétou Hrubešovou či Martou Vančurovou o holčičce, kterou těsně před 2. světovou válkou adoptují židovští manželé.

Finále Plzeň letos také v rámci sekce ZOOM pokračuje v zaměření na inspirativní evropské národní kinematografie, a to tentokrát na Slovinsko. V Plzni se představí čtyři snímky mladých slovinských režisérů, které měly premiéru loni.

Festival zahájí 27. dubna předpremiéra snímku Hany, prvního českého filmu natočeného na jeden záběr. Režisér Michal Samir a producent Matěj Chlupáček film natočili s Hanou Vagnerovou, Jitkou Schneiderovou a dalšími v září 2013 v centru Plzně v průběhu pouhých tří nocí.

Další podrobnosti a rezervaci vstupenek najdete na www.finaleplzen.cz.