Festivalu světla přálo počasí, dorazily desetitisíce návštěvníků

foto: V. Čermák

Pátý ročník Festivalu světla a umění Blik Blik, který se v Plzni uskutečnil ve dnech 29. a 30. března, se nesl ve znamení 30 let od Sametové revoluce a 50. výročí od prvního přistání člověka na Měsíci. Na festivalu bylo k vidění třináct uměleckých instalací. Zhruba polovina jich vznikla přímo pro tuto příležitost. Díla vytvořili kreativci z Česka, Maďarska, Británie, Německa, Francie nebo Indie.

Největším lákadlem byla instalace Muzeum Měsíce britského umělce Luka Jerrama. Celkem 9 venkovních instalací bylo zdarma, vstupenky na 4 interiérové instalace stály 50 korun. U všech instalací se utvářely dlouhé fronty, nejdelší pak byly  přímo v areálu DEPA 2015, kde si zejména nechtěl nikdo nechat ujít vidět instalaci Měsíce, kterou ve světě už  vidělo více než 2 miliony diváků ve 20 zemích.

foto: V. Čermák

Dále mohli návštěvníci v DEPU 2015 vidět výstavu street artů a neonů Michala Škapa, jednoho z nejvýznamnějších autorů české graffiti scény Klikyháky, originální interiérovou instalace, kde stín sestává obrazem nového poznání Between Sight and Insight.

Dvě z instalací vytvořili studenti Fakulty designu a umění ZČU. Při jedné z nich využili estetiky starých videopásek a PC her z let, kdy létaly první rakety na měsíc.

V Kopeckého sadech v prostoru U Branky se zase „malovalo na fasádu“. Velkým zážitkem byla i instalace před velkou katedrálou Sv. Bartoloměje. Technologie optických vláken nejmodernějších LED světel oživila originální interaktivní osmimetrové loutky.

Poslední instalace na trase dlouhé téměř tři kilometry s názvem Pivní monument II se nacházela na nádvoří Pivovarského muzea. Benedikt Tolar se podíval do bednářských skladů a kůlen Plzeňského Prazdroje a z nalezeného materiálu vytvořil poctu bednářskému řemeslu.