Festival světla Blik Blik umožní lidem cestovat na Měsíc

Muzeum měsíce.

Sedmimetrový Měsíc ze snímků NASA umístí nad hlavy návštěvníků organizátoři plzeňského festivalu světla BLIK BLIK. Jeho pátý ročník oslaví výročí 50 let od přistání člověka na Měsíci i 30 let od sametové revoluce. Hlavní instalací bude právě Muzeum Měsíce britského umělce Luka Jerrama, které po světě viděly již miliony diváků.

Jedna z instalací.

Prozkoumat i ten nejmenší kráter měsíční krajiny nebo poznat odvrácenou stranu Měsíce, kterou ze Země nikdy neuvidíme, dovolí 29. a 30. března pátý ročník plzeňského Festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Návštěvníkům představí sedmimetrovou světelnou instalaci Museum of the Moon (Muzeum Měsíce) britského umělce Luka Jerrama. Nad hlavami diváků se rozsvítí dokonalé snímky Měsíce od NASA s měřítkem 1:500 000, tzn. že každý centimetr instalace představuje 5 kilometrů povrchu Měsíce. „Měsíc je pro lidstvo magickou konstantou, inspirací pro umělce, básníky i vlky. Luke Jerram si ho ale jako první dovolil snést na Zemi. A jeho odvahu, která hraničí s drzostí, se zatajeným dechem viděly již miliony diváků po celé planetě. Plzeňské publikum se navíc může Měsíce symbolicky dotknout v roce, kdy si připomínáme 50 let od prvního přistání člověka na Měsíci,” komentuje dramaturg festivalu Jiří Sulženko.

Kromě Muzea Měsíce organizátoři naplánovali ještě dalších 12 instalací. Na trase od kreativní zóny DEPO2015 přes náměstí Republiky až k Pivovarskému muzeu mohou návštěvníci vidět například osmimetrové světélkující loutky mořského světa od V.O.S.A. Theatre, videomapping od francouzských AV Exciters, Tajemnou zahradu německých RaumZeitPiraten nebo dvě instalace studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara oslavující výročí přistání na Měsíci i sametové revoluce. Na rezidenční pobyt Open A.i.R. přijel kvůli BLIK BLIK také indický umělec Mantu Das.

Celkem bude na festivalu k vidění 9 venkovních instalací a 4 vnitřní. Pracují na nich umělci z Česka, Maďarska, Británie, Německa, Francie i Indie. Venkovní instalace jsou pro všechny zdarma, na ty interiérové bude vstupné 50 Kč.