Festival ptactva nejenom na Jivjanských rybnících

ilustrační foto T. Gibis

První říjnový víkend (letos připadá na 30. září. a 1. října) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Ideální prostředí pro pozorování ptáků představují rybníky. Proto také většina vycházek směřuje k některému v okolí, jako jsou právě Jivjanské rybníky.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos slovenský partner BirdLife International Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

V Plzeňském kraji se konají na čtyřech různých místech. Jedním z nich jsou Jivjanské rybníky  u Holýšova, kde se  naučná vycházka koná v neděli 1. října.  Sraz je v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníka. Cílem   je pozorování vodního a mokřadního ptactva v době podzimního tahu. Průvodce Mgr. Libor Schröpfer z Holýšovského ornitologického klubu doporučuje teplé oblečení, pevnou obuv (nejlépe holinky) a dalekohled.   Akce se koná za každého počasí a je vhodná i pro rodiče s dětmi.

Při pozorování ptáků získají účastníci mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři připravili ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.