Festival polévky v Plzni poosmé. Vyhrála Texas Chili Soup

foto: Vladimír Čermák

V Plzni proběhl v neděli již poosmé Festival polévky, a to jako symbolické ukončení multižánrového festivalu Živá ulice, který postupně probíhal po celé tři letní měsíce. Festival polévky se konal podruhé na nádvoří plzeňského pivovaru, kam se loni úspěšně přestěhoval z náměstí Republiky. Přišly davy lidí, tvořily se opět dlouhé fronty. Všichni totiž ví, že polévka je grunt. Soutěž návštěvníků o nejlepší polévku měla i překvapivého vítěze.

Již celé dopoledne se vařilo ve čtyřicetilitrových kotlích dovezených z Maďarska na otevřeném ohni přímo před zraky návštěvníků. V pravé poledne bylo uvařeno a první návštěvníci si již mohli vybírat z 26 rozmanitých druhů skvělých polévek od 19 soutěžících gastronomických zařízení. I letošní ročník byl mimořádně pestrý. Zatímco u jednoho kotle bylo možno ochutnat českou klasiku jako česnečku, pravou gulášovku nebo kulajdu, u dalšího to byla třeba připravená brazilská sopa baiana, u dalšího mexická chilli polévka nebo třeba typická vietnamská Pho ga.

Festivalu se pravidelně účastní restaurace, bistra, ale i neziskové organizace.V tomto osmém ročníku to byly: Klub Malých pivovarů, Šach Mat (poslední vítěz), Fantova rybárna, Bento House, U Fugiho, Supa Supa (několikanásobný vítěz), Zach´s cafe Lucca, Slunečnice Plzeň, z těch nových nebo případně s nějakou tou přestávkou to byly : Café PapaTo, USM X Cantina, Food On The Move, Vegebystroš, Raclegtte / U Sýráku, Malesický dvůr, Černá ovce, DEPO 2015, Francouzská aliance, Restaurace u sousedů a Restaurace Tunel, tj.celkem 19 zařízení.

Soutěž návštěvníků o nejlepší polévku vyhlásil přesně v 18:30 skvělý moderátor celého festivalu Filip Koryta:

1. Zahraníční uskupení Café USMXCantina s polévkou Texas Chili Soup

2. Café PapaTo s Borščem s dvěma druhy masa a creme fraiche

3. Šach Mat s Poctivou gulášovou polévkou na uzeném špeku s hovězím masem a bramborem zdobenou čerstvou petrželkou

Jak sečetly hlavní informátorky festivalu Veronika Radová a Anna Mírková, bylo odevzdáno celkem 811 hlasů. Na 3. místo bylo potřeba 77 hlasů, na druhé místo 103 hlasů a na vítězství bylo potřeba 150 hlasů.

O hladký průběh celého festivalu se postarala, kromě dalších, hlavní pořadatelka a současně manažerka pořádající společnosti Zuzana Cajtlerová.

I když v průběhu dne bylo střídavé počasí a vyskytla se nějaká ta přeháňka, závěr festivalu už na nádvoří pivovaru proběhl za krásného slunečného letního počasí. Na festivalu bylo možno zahlédnout i známé osobnosti, např. Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška. Martina Baxu nebo známou a oblíbenou zpěvačku Vlaďku Bauerovou.

Další fotografie najdete zde.