Festival KOLEM SVĚTA se poprvé uskuteční v Plzni. Přijedou téměř dvě desítky slavných cestovatelů.

Cestovatelé Rudolf Švaříček a Karel Wolf ve spolupráci s Měšťanskou besedou mají tu čest pozvat všechny příznivce cestování, dobrodružství a vysokých hor na premiérový festival Kolem Světa v Plzni. Dnes a zítra se v plzeňské Měšťanské besedě vystřídá téměř 20 cestovatelů, fotografů a horolezců, kteří v komponovaných projekcích představí návštěvníkům exotické krajiny naší planety. Festival pořádají CK Livingstone a Karel Wolf.

Páteční program začíná sérií skvělých přednášek o horách Kyrgyzstánu (Pavel Svoboda) a cyklistickém přejezdu Íránu a Iráku od Aleny Šimčíkové. Pokračování přeberou dva zkušení horolezci Honza Tráva Trávníček a Vladimír Nosek. Honza Tráva rozkryje mýty a fámy osmitisícových výstupů na himálajské štíty a Vláďa Nosek nás odnese na palubě malé jachty do ledové Antarktidy s cílem o prvovýstup na tamní nebezpečné vrcholy. Páteční setkání s osobnostmi zakončí trojrozměrná příroda Steva Lichtaga a bhútánské štěstí Rudy Švaříčka.

plzen_cz_cestovatelsky festival 2

Sobotní program festivalu Kolem Světa odstartují divoká místa Davida Švejnohy (Bangladéš) a Miroslava Procházky (Kongo). Film ICE ICE BABY uvede naše lezecká špička Lucie Hrozová. Vtipné historky z přejezdu hedvábné stezky se starou škodovkou uvedou Jiří Folbrecht a Michal Mázl. Součástí projekce Jany a Karla Wolfových o jihovýchodní Asii bude i ukázka tradičního indonéského a indického tance v podání taneční skupiny Kintari. Pavlína Brzáková je asi největší znalkyně šamanů a šamanismu. Pavel Slavko, kastelán zámku Český Krumlov svým poutavým vyprávěním vždy zcela uhrane posluchače jako nenapodobitelná studna nejen encyklopedických znalostí.

Tibetské odpoledne uvedou svými postřehy Martin Bursík a Kateřina Jacques, kteří se vydali do zapadlé vesnice Mulbek v Malém Tibetu a s dobrovolníky z Hnutí Brontosaurus pomáhali ve škole rozvojovému projektu vzdělání mladých Tibeťanů. Naopak Tibetoložka Zuzana Ondomišiová nám poodkryje svými znalostmi a zkušenostmi aktuální situaci Tibetu z čínské strany. Festival bude pokračovat projekcemi a rozhovory s osobnostmi jako jsou slavný fotbalista Antonín Panenka, dokumentární fotograf Jan Šibík a horolezec Tomáš Haničinec.

Finále festivalu pak bude patřit Danovi Přibáňovi a jeho partě, kteří trabantem projeli nejenom Hedvábnou Stezku, ale také Afriku a Jižní Ameriku. A právě jejich poslední film Trabantem až na konec světa bude pomyslnou třešničkou na festivalovém dortu KOLEM SVĚTA … poprvé v Plzni.

V předsálí festivalu se uskuteční také prodej cestopisných knih, ochutnávka tradičních tibetských pochutin a prodejní výstava indonéských šperků určených na podporu humanitární činnosti Kintari Foundation, o.s.

Kompletní program festivalu KOLEM SVĚTA najdete zde.