Festival Jeden svět byl zahájen i v Plzni

foto: V. Čermák

35 měst, včetně Plzně, patří i letos festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Motto letošního ročníku je Bezpečná blízkost a odkazuje na stav, kdy si lidé ve společnosti, ač je každý jiný, dokáží porozumět a naslouchat. Festival poběží v Plzni až do pátku 29. března nejen v Moving Station, ale také v Polanově síni Knihovny města Plzně nebo na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

V rámci slavnostního zahájení, které se uskutečnilo v pátek od 17:30 v Moving Station v Koperníkově ulici, Andrea Vernerová, koordinátorka plzeňské části festivalu a moderátor Ondřej Helar postupně uvedli významné hosty, kteří, mimo jiné, vyjádřili i dlouhodobý vztah k této akci a zdůraznili její velký význam. Byl to především primátor města Plzně Martin Baxa, který převzal nad celým festivalem záštitu, děkan Filozofické fakulty ZČU David Šanc, proděkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Vojtěch Aubrecht, projektová manažerka téže fakulty Zdeňka Kučerová, ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová, ředitel Moving Station Roman Černík. Návštěvníky přivítal také i Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky Člověk v tísni, vystoupila také Lucie Farková, která koordinuje festival Jeden svět v regionech.

Zahájení bylo díky Spolku neslyšících Plzeň tlumočeno do znakového jazyka. Na slavnostní zahájení byl vstup zdarma, stejně jako na první promítaný snímek Vesnice plavajících krav, který na slavnostní zahájení navázal. Je to německo – polský dokument, který humorně zachycuje trojici třicátníků z Berlína, kteří se rozhodli vyměnit svoji ranní jógu za pasení krav a štípání dřeva v malé vesničce na východě Polska.

Další fotografie najdete zde.

Večer pak pokračoval příběhem statečné novinářky a silným portrétem nekončící války Ženy s náušnicemi ze střelného prachu. Ten očima irácké novinářky Núr Al-Helli přináší svědectví o boji s tzv. Islámským státem. Núr se setkává se ženami, jejichž muži se přidali k ISIS, a teď za to platí vysokou cenu. Na film navázala debata s Michaelou Vaňkovou z katedry antropologie FF ZČU, která se zabývá problematikou žen v šíitském islámu a zajímá se o region Blízkého východu.

Během zahajovacího dne mohli návštěvníci kromě projekcí zajít i na swap bazar oblečení Zkus kus za kus, kde měli možnost směnit své oblečení za jiné (tuto možnost budou mít po celou dobu festivalu), prohlédnout si výstavu komiksových příběhů umělkyně Toy Box (Ženy bez hranic), která je připravena jak v českém, tak v anglickém jazyce, nebo si prohlédnout výstavu vítězů soutěže Teendesign 201 na téma Identita.