Festival Jeden svět 2019 se blíží. V Plzni ho předznamenal happening plný oblečení

foto: V. Čermák

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční v celkem 35 městech, hledá odpovědi na otázky identity, jistoty a bezpečí. Uskuteční se také v Plzni od 22. do 29. března a od 4. do 7. dubna v Sušici. V Plzni to bude v Moving Station, v Knihovně města Plzně a nově i na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. O festivalu dal velice výrazně vědět celodenní happening s názvem Měním. Debatuji. Recykluji. Konal se v kavárnách Družba a Kulturka ZČU v Sedláčkově ulici ve čtvrtek 7. března.

Happening začal už v 10 hodin a návštěvníci mohli využít šicí dílnu, v níž se mohli poradit s návrhářkou Šárkou Walterovou, jak si přešít staré oblečení na něco módního. Od 15 hodin se pak rozběhl workshop, v němž si účastníci mohli vyrobit ze starého trička třeba závěs nebo květináč. S velkým zájmem byla sledována i debata s Karolínou Čechovou, studentkou ateliéru Fashion Design FDULS ZČU v Plzni, která předtím demonstrovala ve své expozici upcyklaci oděvů i promítání snímku Co se nenosí. Na programu byla a úspěch měla slam poetry v podání Pi (Martin Saidl, moderátor, hlavní organizátor i účinkující), Dopiho (Dominik Kraft) nebo Kroonyho (Jiří Šolc).

 

Celá akce byla pořádána ve spolupráci s iniciativou Food not Bombs (Jídlo místo zbraní), která v Plzni dlouhodobě organizuje Bezpeněžní zónu a Veřejnou šatní skříň v Předních Skvrňanech. Poukazují na plýtvání jídlem i textilem, mimo jiné zabezpečují jednou týdně vyvařování polévky pro bezdomovce.

Další fotografie si prohlédněte ve fotogalerii Happening Měním. Debatuji. Recykluji.

V průběhu happpeningu lidé přinášeli i odnášeli oděvy. Systém SWAP oblečení (ZKUS KUS ZA KUS) bude fungovat i v průběhu samotného festivalu. Oděvy, které zbudou, budou buď předány potřebným nebo uloženy do Veřejné šatní skříně. Důležité je i datum konání happeningu, den před Mezinárodním dnem žen, jehož původ sahá do roku 1908, kdy v New Yorku stávkovaly švadleny za zlepšení životních podmínek,“ řekla hlavní koordinátorka festivalu v Plzni Andrea Vernerová s tím, že jedním z cílů happeningu, je i podpora udržitelného přístup k módě.

Festival Jeden svět nabídne 347 projekcí. Bude to například Vesnice plavajících krav (Německo, Polsko), dále snímek Bratři Okamurové (Česko) nebo film Kapela (Česko, Slovensko). Nebudou chybět projekce pro rodiny s dětmi nebo koncert nikaragujské zpěvačky a písničkářky Gaby Baca 15. března.