Festival JAZZ BEZ HRANIC vstupuje do svého hlavního týdne

Trio WUH

Hlavní program měl jej zahájit dnes swingový bál, ten se však z technických důvodů ruší. Odpolední taneční workshopy s Kateřinou a Zdeňkem Pileckými proběhnou beze změn, tedy v Saloonu Roudná od 12:30 začátečníci a od 15 hodin pokročilí. Zakoupené vstupenky je možno vrátit v pokladně divadla J.K.Tyla nebo v sobotu od 12:30 do 17 hodin během swingových workshopů.

Nadcházející týden však přinese tolik skvělých jazzových a swingových zážitků, že si to jistě všichni vynahradí. Publikum v Rokycanech a Klatovech se dočká pocty orchestru Glenna Millera v podání CBC Big Bandu s Daliborem Gondíkem. Koncert „Glenn Miller – A Tribute to the Legend“ se v Rokycanech hraje ve čtvrtek a v Klatovech v pátek. Ve středu ožije festivalovým programem vysokoškolský klub Studna, kde zahraje Zhirawski Memory Band. Týž večer je na programu i trocha jazzu v restauraci PI.JEZ.PI. Tady zahraje uskupení, které si speciálně pro tuto příležitost dalo název Pijazzpi.

V sobotu pak festival vyvrcholí tradičním galakoncertem. Ve Velkém divadle v Plzni vystoupí jeden z nejlepších big bandů světa, německý SWR Big Band. Přiveze pořad Kings of Swing, v němž složí hold hvězdám světového swingu. V průběhu večera zazní skladby Bennyho Goodmana, Tommyho Dorseye, Dukea Ellingtona, Louise Armstronga, Harryho Jamese či George Gershwina. Své místo bude v programu mít i smutný jubilant Glenn Miller. Orchestr povede uznávaný americký klarinetista a zpěvák Pierre Paquette.

Ještě než se dostane ke slovu a k nástrojům SWR Big band, vystoupí objev roku 2012, Trio WUH. To tvoří vynikající americký pianista Skip Wilkins, jeden z nejlepších evropských kontrabasistů František Uhlíř a česká bubenická legenda Jaromír Helešic. Jejich program je složen z vlastních úprav jazzových standardů a originálních původních skladeb. Záštitu nad koncertem převzal velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.