Festival Finále Plzeň klepe na dveře, kvůli velkému zájmu se přidávají projekce

ilustrační

Už 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň zahájí ve čtvrtek 11. dubna světová premiéra cestopisného dokumentu Cesta jako žádná ze sta. A právě tento snímek je jednou z již přidaných projekcí, protože byl pár dní po zahájení předprodeje vstupenek vyprodán. Stejně tak tomu bylo i u filmů Ženy v běhu a Toman.

ilustrační

„Zájem o festival mě moc těší, některé projekce byly vyprodány opravdu pár okamžiků po spuštění prodeje vstupenek a týden po zahájení předprodeje už přidáváme tři projekce. Ženy v běhu zařazujeme na pátek 12. dubna od 16:30 na Velký sál, dokument Cesta jako žádná ze sta se navíc promítne ve čtvrtek 11. dubna od 17:30 v Kinosále, ale tato projekce je už také vyprodaná. Film Toman uvedeme ještě v sobotu 13. dubna od 18:30 v Malém sále Měšťanské besedy,“ uvedla ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

Pár posledních volných míst je na promítání snímků Teroristka s bravurní Ivou Janžurovou v hlavní roli, na premiéru filmu Edmond, který se natáčel v plzeňském Divadle J. K. Tyla, či na Manželské etudy.

Tradičně se do Plzně chystá oslavit český film celá řada osobností filmového průmyslu. Zahájení se zúčastní oba protagonisté zahajovacího snímku Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, účast přislíbili i další členové tvůrčího týmu. V dalších dnech budou mít návštěvníci možnost potkat řadu herců a hereček – např. Antonii Formanovou, Ivanu Chýlkovou, Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Mádla, Václava Neužila, Halku Třešňákovou, Eriku Stárkovou, Evu Josefíkovou, Bereniku Kohoutovou, Kateřinu Winterovou, Petru Nesvačilovou, Jiřího Ployhara, Jenovéfu Bokovou, Eriku Stárkovou, Annu Kameníkovou. Z dalších filmových profesionálů se na Finále Plzeň chystají např. bratři Michal a Šimon Cabanovi, Tomáš Baldýnský, Ondřej Trojan, Václav Marhoul či Hana Třeštíková. K projekci dokumentu Moje století přislíbil účast i jeden z protagonistů – 102letý  Eduard Marek.

O Zlatého ledňáčka se letos utká 8 snímků v kategorii hraný či animovaný film, 9 v sekci dokumentů, v kategorii televizní a internetové seriálové tvorby 6 projektů a televizní a internetové filmové tvorby 5. V kategorii studentských snímků soutěží 7 projektů – 4 animované a 3 hrané. O udělení cen tradičně rozhodují mezinárodní poroty.

Kromě soutěžních snímků rozdělených do pěti kategorií bude na Finále Plzeň k vidění celkem 124 filmů v dalších deseti sekcích, z toho 12 premiér či předpremiér.

„Finále tradičně myslí i na rodiny s dětmi. Kromě dětských filmů jako je např. Pat a Mat zase v akci nebo Čertí brko, bude v prostorách Měšťanské besedy umístěn tradiční dětský koutek pro nejmenší návštěvníky,“ doplňuje ředitelka Veruňková Košařová.