Festival Finále byl zahájen předpremiérou filmu Hany, který se točil v Plzni

Na jeden záběr v průběhu tří nocí

V průběhu tří nocí a na jeden záběr byl natočený film Hany, který včera svou předpremiérou zahájil 27. ročník filmového festivalu Finále. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo předpremiéru pro Finále Plzeň získat a že diváci festivalu uvidí snímek Hany jako první,“ řekla výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Hany viděli v Plzni jako první

Film Hany je prvním českým celovečerním filmem natočeným „na jeden záběr“. Podobná technologie byla například několikrát využita i u oblíbeného filmu tvůrců Hany s názvem Potomci lidí režiséra Alfonsa Cuaróna.Snímek Hany se podařilo natočit za neuvěřitelné tři noci v ulicích Bezručova, Františkánská a Bedřicha Smetany. „Plzeň jsme si vybrali především pro nádherné lokace v centru a ohromnou vstřícnost města,“ uvedli režisér Michal Samir a producent Matěj Chlupáček. Celý příběh a herecké akce se dva měsíce před natáčením každý den důkladně zkoušely se všemi 50 postavami, které ve filmu hrají. Do hlavní role své generační výpovědi obsadili tvůrci držitele Českého lva Ondřeje Malého, objeví se v něm i Hana Vagnerová, Jitka Schneiderová, Pavla Tomicová a další známé tváře.

Mnoho festivalových novinek

Finále Plzeň letos přináší řadu novinek. Spolu se současnými českými celovečerními a dokumentárními novinkami se o Zlatého ledňáčka utkají poprvé i slovenské filmy. Svoji samostatnou soutěžní kategorii bude na festivalu poprvé mít také česká a slovenská televizní tvorba.Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna, které v tomto roce oslaví osmdesáté narozeniny – kameramanu Miroslavu Ondříčkovi, režisérce Věře Plívové-Šimkové a režiséru Juraji Herzovi, který se stane i předsedou mezinárodní poroty.Diváci se také mohou těšit na besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, autorská čtení nebo projekce krátkých filmů. Pro zahraniční a domácí profesionály budou určeny Industry Days i vydání Industry Guide.