Festival DIVADLO zahájí slavná polská inscenace Mýcení. V ulicích se objeví i velká mimina

Babies

Mezinárodní festival DIVADLO zahájí ve středu od 18:30 v plzeňském Novém divadle dramatizace románu Thomase Bernharda Mýcení vratislavského divadla Teatr Polski v režii jednoho z největších současných polských režisérů Krystiana Lupy. Inscenace, která trvá přes čtyři hodiny, patřila k vrcholům Avignonského festivalu 2015.

Mýcení
Mýcení

Krystian Lupa zavádí diváky na pohřební hostinu. Hlavní hrdina se zde po dlouhé době setkává se skupinou svých uměleckých přátel, které vidíme pohledem jeho sarkastických komentářů. “Pohled na jejich tvůrčí a lidské zmarnění se časem začne prohlubovat, rozkrývají se jak jejich individuality, tak míra vlivu, který na ně má kulturně degenerující společnost,” líčí členka dramaturgické rady Dora Viceníková.

První den festivalu nabídne nezvyklý zážitek také obyvatelům a návštěvníkům v centru Plzně. Španělský soubor Fadunito, který přijede na pozvání z. s. Johan, obsadí mezi 14. a 17. hodinou ulice i parky okolo náměstí Republiky. V interaktivní performance Babies si členové souboru jako obří mimina nasadí nepřehlédnutelné červené plenky. Během jejich dalšího představení Ceci 3.0 se hlavním “protagonistou” stane prázdný invalidní vozík, který se postaví do cesty pěším i autům.

Mýcení
Mýcení

Od 20 hodin uvede v prostoru Moving Station nezávislé profesionální divadlo z Košic Na peróně autorskou inscenaci Búvaj o období, které přijde, když my tu už nebudeme. Divadelní koláž vystavěná na základě skutečných výpovědí klientů zařízení pro seniory je vhledem do vrásčitého světa plného vybledlých vzpomínek, drobných životních útrap, zklamání, štěstí, chtíče, moči, moudrosti a malých milých nedorozumění.

V Galerii Evropského domu na náměstí Republiky mohou návštěvníci vidět výstavu Polský divadelní plakát, která je součástí doprovodného programu festivalu. Představí velká jména této umělecké oblasti, jakými jsou např. Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec. Soubor dvaceti plakátů představí inscenace děl světových dramatiků. Připravena je ve spolupráci s Polským institutem v Praze, otevřena bude denně až do 30. září.