Festival DIVADLO ve čtvrtek: Pěna dní, Strýček Váňa nebo Prago Union

Strýček Váňa

Mezinárodní festival DIVADLO pokračuje ve čtvrtek 8. září druhým dnem, který nabídne šest představení – francouzskou i ruskou klasiku, inscenaci hvězdného maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa, nebo klasickou pohádku – ale také navíc netradiční loutkový projekt pro jednoho diváka i koncert kapely Prago Union.

První diváci mohou přijít hned v 10 hodin dopoledne do Muzea loutek na náměstí Republiky, kde pro ně bude po celý den až do 19 hodin nachystaná “soukromá” 12 minutová loutkohra z dílny Dominika Migače a Terezy Černé z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU s názvem μSPUTNIK [mikrosputnik]. Technologické představení pro jednoho diváka o dobrodružství, které ve vesmíru zažívá první umělá družice planety Země, lze vidět rovněž v pátek a sobotu. Vstup je zdarma, stačí se registrovat předem na www.festivaldivadlo.cz.

Od 11 hodin v Moving Station uvádí z. s. Johan inscenaci souboru Kartel Stokorcový les. Krátké představení o medvědu, který žije v lese pod krycím jménem, se opakuje tentýž den od 18 hodin. Inscenace čerpá z autorských zážitků z dětské četby a zenových bajek.

o bílé lani
O bílé lani

Do Divadla Alfa mohou diváci v 11 hodin zajít na klasickou pohádku O bílé lani od hradeckého Divadla Drak z dílny režiséra Jakuba Vašíčka. „Příběh o bílé lani není pohádka v pravém slova smyslu, ale spíš takové podobenství o různých podobách lásky, o dospívání a o bolesti, ze které se rodí radost,“ uvedl dramaturg Tomáš Jarkovský. V inscenaci Divadla Drak příběh ožívá se spoustou humoru, loutkářských kouzel, živou hudbou a písněmi na texty Jana Skácela.

Z Hradce Králové pochází také Klicperovo divadlo, které do Plzně přiveze inscenaci nejslavnějšího Vianova románu Pěna dní. Představení se podobně jako kniha i filmové zpracování zakládá na nevšedním milostném příběhu, který snoubí téma lásky se smrtí. Vyznačuje se propracovanou scénografií, zobrazující surreálné výlety do fantazie, touhu a svět obrácený naruby i přítomnost v prchavém okamžiku. V divadelní podobě se ho ujalo režisérské duo SKUTR a publikum ho uvidí ve 13 hodin ve Velkém divadle.

V 15 hodin zve Asociace nezávislých divadel odbornou i laickou veřejnost na diskusi v Moving Station o aktuálních otázkách života a tvorby divadel v otevřené společnosti.

Brněnské HaDivadlo se letošní divadelní přehlídky účastní se svým pojetím ruské klasiky Strýček Váňa režiséra Ivana Buraje. Čechovův román je zde uváděn téměř bez škrtů a zabalený do současných reálií. S výraznou podporou několika hereckých výkonů tak vznikla pulsující inscenace, dokazující velikost Čechovova textu. K vidění je na Malé scéně Nového divadla od 16:30 hodin.

Posledním čtvrtečním divadelním představením bude inscenace Hanebnost maďarského souboru Proton Theater režiséra Kornéla Mundruczóa na motivy stejnojmenného románu z Jihoafrické republiky v DEPO2015 od 20:30 hodin. Zatímco jedna dějová linie popisuje okolnosti pádu apartheidu a mravní selhání hlavního bílého hrdiny, druhá se dotýká politického tématu znovurozdělení země. Autor knižní předlohy J. M. Coetzee vykresluje věrný obraz doby, v níž žijeme, přestože hlavní postavou příběhu je profesor romantické literatury z Kapského města. “Román boří bariéry zavedených pořádků místní společnosti a formuluje velké evropské otázky. Příběh ukazuje obavy a problémy lidí na kontinentu, který prochází zásadní přeměnou,” doplňuje členka dramaturgické rady Dora Viceníková.

Večer mohou festivaloví diváci zakončit návštěvou koncertu pražské hiphopové formace Prago Union v Zach´s Pub. Začátek je ve 20 hodin.