Festival DIVADLO dnes uvede další z vrcholů: (M)učedníka provokativního ruského režiséra Serebrennikova

(M)učedník

Páteční program Mezinárodního festivalu DIVADLO nabídne špičkové jak zahraniční i domácí inscenace, tak i netradiční venkovní experimentální zvukovou performance o životě v paneláku. Hlavním lákadlem bude moskevské Gogolovo centrum s adaptací současné německé hry Maria von Mayenburga z prostředí ruských teenagerů (M)učedník.

Jeden z nejprovokativnějších ruských režisérů Kirill Serebrennikov adaptuje v inscenaci Gogolova centra současnou německou hru Maria von Mayenburga Mučedník na domácí poměry a poukazuje prostřednictvím příběhu o školním konfliktu na stav ruské společnosti. “Nejistý svět teenagerů, plný výsměchu a šikany, lži a agrese dospělých, autority s pochybnou autoritou – to vše vede k tomu, že škola, stejně jako celá země, nedokáže čelit náboženskému fanatismu a fundamentalismu,” uvádí členka dramaturgické rady Kamila Černá. Hra je na programu od 20 hodin v Novém divadle.

Divadlo Alfa Plzeň: Lékařem proti své vůli
Divadlo Alfa Plzeň: Lékařem proti své vůli

V 10:30 hodin uvede domácí plzeňské Divadlo Alfa svoji nejnovější inscenaci, Molièrovo Lékařem proti své vůli v režii Tomáše Dvořáka. Celosouborová inscenace je určena především pro teenagery a kombinuje herce s loutkovým protějškem a s živou hudbou.

Experimentální prostor NoD se představí scénickou koláží Dvojí domov / z Čepa v režii Jana Nebeského ve 13:30 hodin na Malé scéně Nového divadla. Scénická koláž je inspirovaná texty katolického prozaika a esejisty Jana Čepa. Název inscenace odkazuje k Čepově sbírce povídek a jeho pojetí dvou světů i k jeho životu ve dvou zemích. Multimediální scénickou kompozici tvoří tří herci (Alois Švehlík, Lucie Trmíková, David Prachař), výtvarník a hudebník.

Španělský pouliční soubor Fadunito bude mezi 14 a 17 hodinou brázdit ulice centra, a to buď v nepřehlédnutelných červených plenkách jako obří mimina v performance Babies, anebo znejistí kolemjdoucí i automobilisty invalidním vozíkem, který se najednou zjeví v jejich cestě během představení nazvaného Ceci 3.0.

Babies
Babies

V 16 hodin pozve Národní divadlo Brno na inscenaci Havlíčkovy klasiky Petrolejové lampy v režii Martina Glasera, který se opřel o vynikající herecké kreace představitelů obou hlavních rolí. Psychologický román proslulý filmovým zpracováním patří k oblíbeným titulům dramaturgů českých divadel.

Večer si diváci mohou vybrat mezi koncertem kapely Mediterian v hudebním klubu Zach´s pub od 20 hodin, nebo ve 20:30 hodin site-specific představením Cataplace ruské performerky Iriny Andreevy, inspirovaným sochařským dílem Čestmíra Sušky a jeho výstavou RE:START v prostoru DEPO2015. V divadelním prostoru Cataplace se setká člověk sám se sebou, bude sám sobě svědkem i soudcem. Hlavní hrdina utíká od minulosti, je katapultován a ocitá se v katakombách vlastní duše.

Páteční večer uzavře venkovní experimentální zvuková performance o životě v paneláku autorů Jana Mocka a Táni Švehlové, nazvaná Zářící město. Původně utopický sen architekta Le Corbusiera, který v urbanistickém projektu „Zářícího města“ požadoval „bydlení v zeleni pro všechny“, se proměnil v žitou realitu třetiny obyvatel poválečné východní Evropy. Diváci, kteří chtějí toto představení vidět, se sejdou ve 21:15 hodin u Volnočasového centra Skupovka na Borech. Na místě dostanou oproti dokladu nebo finanční záloze sluchátka.

Po celý den od 10 hodin bude také v Muzeu loutek na náměstí Republiky k vidění 12 minutová loutkohra pro jednoho diváka, z dílny Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU s názvem μSPUTNIK [mikrosputnik] o dobrodružství, které ve vesmíru zažívá první umělá družice planety Země.