Festival bezpilotního létání přilákal rekordní počet návštěvníků

foto: V. Čermák

Rekordní počet návštěvníků dorazil na čtvrtý ročník festivalu bezpilotního létání Dronfest 2019, který se uskutečnil v nově zrekonstruovaném areálu městského technologického parku v Cukrovarské ulici. Zatímco v loňském roce navštívilo tuto akci na 7 000 lidí, odhad pořadatelů pro letošní návštěvu byl ještě vyšší.

Asi největší zájem vzbudila horká novinka, poprvé v České republice byl k vidění antikolizní dron Flyability ELIOS 2. Velkou pozornost poutalo i delta křídlo Wingtra 1410, které už bylo využito, díky svému kolmému vzlétání, například v lesním prostředí k zjišťování kůrovce i dron vrtulník Scara 4, který se proslavil při filmovém natáčení Bondovek.

V rámci programu zaujaly letecké ukázky a závody v FPV létání. Letos se v závodním klání Rotorama Dronfest race utkalo na 30 pilotů z různých koutů republiky v městská FPV Drone Race Aréně, jediné toho druhu v České republice. V těchto závodech se postupně konají v různých částech republiky a jsou velice napínavou záležitostí. Vždyť tyto malé stroje dokážou létat rychlostí až 160 km/h. Ten, komu se létání s drony zalíbilo a chtěl si vyzkoušet pilotování na vlastní kůži, měl možnost. Pro tyto návštěvníky byly připravené malé drony Tiny Whoops.

Mimořádnou osobností těchto závodů v sobotu i v neděli byl jejich vítěz Lukáš Lendvorský, který vždy zvítězil přesvědčivým způsobem. Často vítězí i v dalších závodech v rámci ČR, za loňský rok se stal celkovým vítězem domácí ligy Rotorama Open 2018. Jeho největším úspěchem zatím bylo 3. místo ve světové týmové soutěži Drone Champions League. I když první RC vrtulník měl už dříve, teprve před třemi lety si pořídil první dron.

A ještě jeden příběh bylo možno v průběhu závodů po oba dva dny sledovat. Soutěže se zúčastnil otec Josef Pinc (55 let) se dvěma syny Vítězslavem (33 let) a Vojtěchem (17 let). A právě ten nejmladší Vojtěch zbývající členy rodiny k dronům přivedl a v nedělním závodě byl z rodiny nejúspěšnější, z 30 účastníků obsadil 12. místo.

Více fotek z akce najdete v naší galerii.