Fakultní nemocnice v Plzni má speciální přístroj na vyšetření malých dětí

foto: M. Osvaldová

Plzeňská fakultní nemocnice má nově k dispozici speciální video bronchoskop. Díky pořízení přístroje, který slouží k vyšetření nejmenších dětí, kojenců i batolat, nemusí posílat malé pacienty na specializované pracoviště do pražského Motola.

Pomocí videobronchoskopu jsou vyšetřeny horní i dolní dýchací cesty. „Tento přístroj, s vnějším průměrem tubusu 2,8 mm a s průměrem pracovního kanálu 1,2 mm, využíváme především u dětí s opakovanými plicními záněty či u pacientů s chronickým plicním onemocněním s bronchiektáziemi, s cystickou fibrózou nebo se syndromem nepohyblivých řasinek,“ popsala lékařka Dětské kliniky Marcela Kreslová. Velkou předností nového přístroje je schopnost dokumentovat nález formou videozáznamu, který je podle Kreslové zvlášť důležitý při bronchoskopickém vyšetření nejmenších dětí.

foto: M. Osvaldová

Nemocnice si přístroj pořídila za 700 tisíc korun na základě finančního daru od podnikatele Leona Tsoukernika. „Je to v kraji, v kterém bydlím. Je třeba pomáhat tam, kde pobývám. Pan ředitel Šimánek říkal, že na tento přístroj nebude Dětská klinika mít, tak jsme řekli, že pomůžeme,“ uvedl Tsoukernik.

FN Plzeň je jediným pracovištěm, které zajišťuje endoskopické vyšetření dýchacích cest u dětí v západních Čechách. Ročně provede přibližně 30 výkonů u nejmenších pacientů s respirační problematikou. Všechny ale až doteď musela odesílat do pražského Motola. „Tento přístroj umožnil dětské pneumologii rozšířit věkové spektrum vyšetřovaných dětských pacientů a významným způsobem napomáhá diagnostice a léčbě nejmenších pacientů,“ dodal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.