Fakultní nemocnice má revoluční linku na sušení a skládání prádla

Tunelfinišer v akci. Foto: FN Plzeň

Nejmodernějšími technologiemi se může pochlubit prádelna v plzeňské fakultní nemocnici. Jedná se o plně automatizovanou linku s tajemným názvem „tunelfinišer,“ která suší, rovná a skládá prádlo. Je opravdu velká a vykoná i velký kus práce.

„Do současné doby jsme operační prádlo a noční košile sušili na finišeru z roku 1993 a následně jsme ho skládali na ručních skladačích. Vzhledem ke stáří již na tento finišer nebyly k dispozici náhradní díly, a proto jsme počátkem června nainstalovali novou finišovací linku, skládající se z navěšovacích stanic, tunelového finišeru a automatického skládacího robota,“ uvedl technicko-provozní náměstek fakultní nemocnice Milan Topinka.

Nová linka na sušení a skládání prádla. Foto: FN Plzeň

Zařízení je vzájemně pospojováno dopravníkovými dráhami, po kterých mezi jednotlivými částmi kolují ramínka s prádlem. Na samém počátku, při navěšování prádla na ramínka, zvolí obsluha na dotykové obrazovce odpovídající program, který odpovídá danému sortimentu a pak se děje vše automaticky.

„Ve vstupní komoře tunelfinišeru se prádlo předehřívá, ve druhé fázi se do proudu horkého vzduchu vstřikuje pára, ve třetí fázi působí na prádlo horký vzduch a suší ho. Ve výstupní komoře je pak prádlo ochlazováno. Následně putuje do automatického skládacího robota. Ten prádlo složí, naskládá do komínku a automaticky vyloží na válečkový dopravníkový pás,“ ukončuje popis procesu náměstek Milan Topinka.

Foto: FN Plzeň

Tato nová linka zpracovává zaměstnanecké i operační prádlo, samozřejmostí jsou i pyžama a noční košile pacientů. Zařízení zabírá plochu 16×7 metrů a její kapacita je přibližně 1000 kusů za hodinu. Pořizovací náklady byly 9,7 milionu korun. Prádelna FN Plzeň denně vypere více jak 6,5 tuny prádla.