Fakultní nemocnice hledá nové dárce krevních destiček

ilustrační foto

Hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň – Lochotín hledá nové dárce krevních destiček, kteří by tak pomohli s léčením pacientů s velmi vážnými onemocněními krvetvorby.

Zájemci mohou kontaktovat pracovníky Separačního centra na tel. 377 103 825 nebo na emailu: vodickovap@fnplzen.cz. „Domluvíme s vámi termín na vstupní pohovor, při kterém si vysvětlíme podmínky a způsob darování, provede se vstupní laboratorní vyšetření. Noví dárci se zařazují v pondělí až čtvrtek od 11:00 do 13:00,“ uvedla Fakultní nemocnice.

Dárcem se může stát kdokoli, kdo je plnoletý, má dobrý zdravotní stav, váží nad 60 kilo a dobře snáší náběr ze žíly.

Krevní destičky (trombocyty) jsou nejmenší krvinky, které cirkulují v naší krvi. Jsou důležité k ochraně organismu proti krvácení. Za normálních okolností ucpávají defekty ve stěnách cév a společně se zvláštními bílkovinami krevní plazmy se podílejí na správné funkci srážení krve. Koncentráty krevních destiček odebrané od zdravých dárců jsou nezbytné pro léčbu nemocných, kterým destičky z nějakého důvodu chybějí. Nejčastěji se jedná o pacienty s různými typy leukémií, kteří podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně. Tito nemocní jsou ohroženi krvácivými komplikacemi a pravidelná aplikace destiček od zdravých dárců jim umožňuje překlenout období do obnovy jejich vlastní krvetvorby.