Fakulta zdravotnických studií zkoumá měření termokamerami

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 17. březen 2021 13:14
WhatsApp Image 2021-03-08 at 11.03.28 Foto: FZS

Západočeská univerzita začala testovat své zaměstnance na dvou odběrových místech. Společně s výzkumným centrem Nové technologie této příležitosti využila i Fakulta zdravotnických studií a v rámci projektu experimentálně měří teplotu termokamerou v univerzitním kampusu na Borech. Přímo na fakultě je místnost vybavena IR měřícím systémem.

Foto: FZS

Hlavním cílem projektu je najít a ověřit vhodné technické nebo statistické postupy pro dosažení požadované hodnověrnosti termografického měření teploty lidí. „V důsledku nevědomosti dochází ve společnosti často ke zcela nevhodnému použití měřících metod, což vede k chybným výsledkům,” vysvětluje děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Měření prováděné s černým tělesem slouží pro kalibraci a zpřesnění výsledků. To je doprovázené měřením teploty v podpaží. „Měření je důležité provádět v podmínkách, kdy je objekt minimálně ovlivněn vnějšími vlivy, tedy například je důležité jej neprovádět s brýlemi nebo hned po příchodu z venkovního prostředí,“ upřesňuje Lukáš Štich, který se sám v uplynulých dnech měření zúčastnil.

Foto: FZS

Jaký vliv má na měření vnější prostředí, a jak je možné případné odchylky kompenzovat? To plánuje Západočeská univerzita postupně zjistit v rámci mezioborové spolupráce. Podrobně vyhodnotit statistiky i zdrojová data z měření, bude možné po skončení měření studentů a zaměstnanců FZS a NTC.

e se děje v rámci projektu BETERKA - Bezpečnostní výzkum pro účinné využití termokamer v případě epidemických hrozeb a krizových situací.

Foto: FZS