Expozice veteránů v Nepomuku zahajuje sezónu. Je větší a má více exponátů

foto: Společnost přátel starého Nepomuka

Expozice veteránů na Zelenohorské poště v Nepomuku zahajuje od nadcházejícího víkendu turistickou sezónu. Vchází do ní s výstavní plochou rozšířenou o více než třetinu. Díky tomu zde budou k vidění i zcela nové exponáty.

Nepomucké muzeum veteránů naleznete v bývalých hospodářských budovách staré Zelenohorské pošty. Už přes dva roky se zde veřejnosti představuje sbírka historických motocyklů a další techniky. Součástí expozice je i prvorepubliková zámečnická dílna či kolekce zemědělských strojů z přelomu 19. a 20. století, připomínka skutečnosti, že někdejší Zelenohorská pošta byla po staletí i největším statkem v Nepomuku.

Od počátku dubna přibudou zdejší expozici dvě další místnosti. Část prostorů někdejších dílen Československých státních lesů, která se dodnes dochovala v neporušeném stavu z přelomu padesátých a šedesátých let, se proměnila ve výstavní síň pro soudobé československé motocykly. Nezbytné opravy byly opravdu jen minimální – drobná vyspravení omítek a vybílení stěn, zasklení rozbitých okenních tabulek, oživení nátěrů dveří a oken. Největším stavebním zásahem byla nová betonová podlaha, která nahradila starou, naprosto rozsypanou. Naopak bakelitové vypínače, průmyslová světla, povrchové rozvody elektřiny, výstražné tabulky – to vše se jen očistilo.

„Z památkového hlediska nejsou tyto prostory v areálu někdejší barokní pošty právě perlou, spíš přesně naopak. Pro umístění expozice péráků, pionýrů, kývaček, Stadionů a Čezet jsou ale vlastně úplně ideální,“ komentuje vzhled nových výstavních místností Pavel Kroupa ze Společnosti přátel starého Nepomuka, která Expozici veteránů provozuje. V nově zpřístupněné prostory tak představují jistý protipól klenuté barokní stáje, kde jsou vystaveny prvorepublikové motocykly značek Praga, BSA nebo Ariel.

Do další nově zpřístupněné a opravené místnosti, která si zachovala charakter z 60. let, se pak přesunula stálá výstava k dějinám Nepomuckého trojúhelníku. Její součástí jsou nejen historické plakáty, fotografie, programy a ceny z padesátých a šedesátých let, kdy se tento podnik jezdil jako regulérní silniční závod motocyklů, ale také dobové filmové záběry a především několik závodních speciálů, včetně motocyklů legendárních jezdců Františka Šťastného a Antonína Vitvara. Zapomenuto není ani na další motoristické závody, které se dříve v Nepomuku odehrávaly, ať již šlo o plochou dráhu, motokáry nebo trial.

Vstupní hala muzea, kde byla doposud umístěna velká část z výše uvedených exponátů, se díky rozšíření výstavních prostor uvolnila pro další sbírkové předměty. Dnes je tu tedy několik automobilů, kolekce jízdních kol a motokol a dále i historické automapy, svíčky, dynama, svítilny a další součástky s rokem výroby kolem poloviny 20. století.