Atraktivní cyklistická podívaná se chystá na Špičáku

ilustrační

Podruhé v letošní sezoně nabídne šumavský Špičák na trasách svého bikeparku a na cyklistických stezkách v okolí mezinárodní cyklistický podnik. Po červencovém downhillu odstartuje v sobotu 15. září v půl sedmé večer prologem na osvětlené Spodní Šanci čtvrtý závod pětidílní evropské série Central European Enduro 2018. Soutěž otevřená i hobby kategoriím či dětem se jede zároveň jako závod české Giant Enduro Race. Jezdci tak mohou získat body do obou.

Na startu se očekává v elitní mužské kategorii Race Elite (21-29 let) účast cca 100 cyklistů z 10 zemí. Primát ve startovním poli mají Češi a kromě sousedních států (Slovensko, Německo, Rakousko a Polsko) se tady objeví i Francouzi, Britové, Švýcaři a také Američan Trumpore Lee, což je jméno známé ze světové série cyklistického endura.

Z Čechů jsou zatím přihlášení vítěz předchozí ročníků ze Špičáku, letošní lídr průběžného pořadí Giant Enduro Race a zatím pátý v Central European Enduro Přemek Tejchman. Dále například letos dobře jezdící Milan Myšík (zatím devátý v obou sériích), či někdejší sjezdaři Jakub Říha (třetí v průběžném pořadí české Enduro Race, 18. v evropské) s všestranným a nestárnoucím matadorem Vlastimilem Hynčicou (průběžně 12. v české Enduro Race).

V neděli 16. září začíná program závodu s pěti rychlostními zkouškami od půl desáté dopoledne. Vítězové budou vyhlášeni okolo 16 hodiny. „Rychlostní zkoušky zavedou jezdce na všechny vrcholy v okolí. Dvakrát na Pancíř, kde se jede oproti loňsku jedna zcela nová „erzeta“, taktéž dvakrát se dostanou na Špičák a jednou na Belveder. Jedna „erzeta“ zavede jezdce do našeho bikeparku, ostatní absolvují na lesních cestách a hrabance,“ přibližuje profil endura Jan Kasík ze spolupořadatelského Ski&Bike Špičák. Hlavním pořadatelem je stejně jako loni společnost Kolo pro život (majitelem je brankář Arsenalu Petr Čech).

Celková trať měří i s přejezdy zhruba 30 kilometrů, samotné rychlostní zkoušky mají cca 11 kilometrů. Pojede se celkem v 11 kategoriích včetně tří hobby a dvou dětských. „ Dětské kategorie jsou rozděleny věkově mezi 6-10leté respektive 11 – 14leté. Zájem každoročně stoupá, což potěší především ve vztahu k motorickým dovednostem dětí, protože není zas tak jednoduché sjíždět podobné trati v závodním tempu,“ oceňuje přínos akce pro sportování nejmladší generace J.Kasík.