Evropské volby vyhrálo Hnutí ANO, následuje ODS a Piráti, propadla vládní ČSSD

Evropský parlament v Bruselu. Foto: plzen.cz

Vítězem voleb do Evropského parlamentu v České republice se stalo hnutí ANO, které získalo šest mandátů, druhá ODS vyšle do Bruselu a Štrasburku své čtyři zástupce. Piráti na třetím místě mají tři křesla, stejně jako STAN a TOP 09. Dva mandáty mají KDU-ČSL a také SPD, kteří jsou stejně jako Piráti nováčky v europarlamentu. Poslední stranou, které se podařilo překročit pětiprocentní hranici je KSČM, komunisté mají jedno křeslo. Zcela naopak propadla vládní ČSSD, která neobhájila ani jeden mandát. V ČR přišlo k volbám 28,72 oprávněných voličů.

Také v Plzeňském kraji zvítězilo hnutí ANO ziskem 22,98 procenta hlasů, druhá byla ODS (15,58) a třetí Piráti (12,44).Koalice STAN a TOP 09 měla 11,04 procenta hlasů, SPD (9,59) a KSČM (8,12). Žádná další strana v Plzeňském kraji nepřekročila pětiprocentní hranici.

Nejvíce voličů z Plzeňského kraje přišlo k urnám v Plzni, kde byla volební účast 30,89 procenta voličů. Nejmenší zájem měli o tyto volby na Tachovsku, kde volilo jen 21,89 procenta voličů. Volební účast v Klatovech byla 28,90 procenta, Domažlice (26,19), Plzeň sever (26,75), Plzeň jih (27,02) a Rokycany (27,12).

Jmenný seznam zvolených europoslanců podle stran a podle abecedy:

ANO 2011

Martina Dlabajová

Martin Hlaváček

Dita Charanzová

Ondřej Knotek

Ondřej Kovařík

Radka Maxová

ODS

Evžen Tošenovský

Alexander Vondra

Veronika Vrecionová

Jan Zahradil

Česká pirátská strana

Markéta Gregorová

Marcel Kolaja

Mikuláš Peksa

STAN s TOP 09:

Luděk Niedermayer

Stanislav Polčák

Jiří Pospíšil

SPD:

Hynek Blaško

Ivan David

KDU-ČSL

Michaela Šojdrová

Tomáš Zdechovský

KSČM

Kateřina Konečná