Evropa přichází ročně o bilion eur kvůli neplatičům daní. Europoslanec Pavel Poc chce daňové úniky razantně potírat

Pavel Poc / foto: YouTube

Evropská unie ročně přichází kvůli daňovým únikům a vyhýbání se placení daní jeden bilion eur. (V korunách je to rozpočet ČR na víc než dvacet let.) Zprávu o tom přinesla Frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Její člen Pavel Poc (ČSSD), europoslanec z Mariánských Lázní, k tomu dodává: „To je pro mě neuvěřitelná částka, která připomíná černou díru pro veřejné peníze na školství, systém sociálního zabezpečení nebo tak potřebné investice.“ Zveřejnil to na svém internetovém profilu.

Frakce socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu stojí v čele snahy o prosazení široké škály opatření pro boj proti daňovým podvodům, daňovým únikům a agresivnímu daňovému plánování v Evropě. Pro tento záměr hledá také aktivně podporu napříč ostatními frakcemi.

Jedním z konkrétních kroků by od června 2015 mohlo být zrušení bankovního tajemství v Evropě. Evropský parlament dává ve své výzvě jasně najevo, že tam, kde se využívá veřejných prostředků, se také bezpodmínečně musí platit daně.

S tímto záměrem souhlasí také předseda české sociálně demokratické delegace v Evropském parlamentu Pavel Poc. Na svých webových stránkách píše: „Po skandálech Luxleaks a Swissleaks konečně držíme v ruce první návrhy na konkrétní kroky pro potírání daňových úniků. EU se teď nemůže ohlížet vlevo vpravo, ale jednat razantně. Za frakci jsme předložili obsáhlý seznam opatření, která povedou ke snížení rozdílů mezi daňovými systémy členských států. Smyslem má být definovat, kde který podnik vytváří zisk a kde z něj odvádí daně. Nebude chybět ani jasná definice a společná unijní kritéria pro daňové ráje,“ vysvětluje europoslanec.

Socialisté a demokraté už avizovali danému návrhu plnou podporu. Povede podle nich ke zvýšení transparentnosti o daňových otázkách sjednaných mezi velkými společnostmi a vnitrostátními orgány. Je to první krok ke zlepšení situace a spravedlnosti systému.

„Jakékoliv snahy nadnárodních firem snížit svou daňovou povinnost by měly být zveřejněny. Ovšem musí se řešit také případná neochota samotných států přistoupit na nová pravidla,“ vypočítává Pavel Poc. Poslanci za S&D mimo jiné požadují, aby nadnárodní společnosti odhalily své zisky, počty zaměstnanců a svůj majetek, kterým disponují v té které zemi, v níž působí. Uplatnilo by se tak na ně pravidlo, které již nyní platí pro finanční instituce a v těžebním průmyslu.