Europoslanec Zdechovský: Čeští řidiči kamionů se stávají obětí pašeráků migrantů

Europoslanec Tomáš Zdechovský. Foto: Richard Beneš

Totožnost druhého řidiče kamionu odsouzeného ve Francii za pašování migrantů už není neznámá. Pochází z Karlovarska a jmenuje se Luděk V. Podle svých slov reagoval s dalšími šesti českými občany na inzerát na webu bazos.cz, kde nabízeli letní brigádu řidičům s oprávněním nad 7,5 tuny. Mělo se jednat o převoz nábytku z Belgie do Londýna. Peníze měl řidič dostat po dokončení jízdy. Od začátku se zřejmě jednalo o podvod na důvěřivé řidiče ze strany organizovaného gangu převaděčů. Říká to lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Na pozoru by se měli mít před podobným inzerátem i další řidiči kamionů, kteří hledají práci.

„Inzerát sliboval za jednu točku 1100 euro, nikoliv 130 tisíc korun, jak se objevilo v některých českých médiích,“ opravuje některé informace europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten se případy sankcionovaných řidičů dlouhodobě zabývá.

Podle informací europoslance si řidič vyzvedl auto v Londýně a odjel s ním do Belgie. Tam byl odvezen na hotel s tím, že si má odpočinout. „Ve dvě hodiny ráno byl přivezen zpět k automobilu s tím, že dnešní nakládka se nestihne, ale v Londýně na něj čeká jiný náklad,“ popsal europoslanec zážitky řidiče před osudnou jízdou. Po prohlídce automobilu prý řidič nezjistil nic neobvyklého. V nákladovém prostoru bylo jen několik palet.

Český řidič prošel třemi francouzskými kontrolami, kterým se dobrovolně podrobil. Ani při jedné nebyla zjištěna v nákladovém prostoru jakákoliv cizí osoba. Přítomnost migrantů odhalil až při průjezdu na britskou stranu speciálně cvičený pes, který v návěsu objevil skrytou přepážku a za ní 20 Albánců. Ti shodně tvrdili, že řidič musel o všem vědět, což byl podstatný rozdíl od případu již loni odsouzeného českého řidiče Jiřího Sagana. V jeho kamionu v Calais objevili policisté 15 Iráčanů. Ti mu do chladícího návěsu vlezli s pomocí převaděčů. Řidič o jejich přítomnosti nic netušil. Řidič za to vyfasoval dva roky vězení.

„Soud tentokrát odsoudil Ludvíka V. také na dva roky s tím, že se řidič odmítl odvolat. Budu proto usilovat o jeho převoz do České republiky,“ prozrazuje další podrobnosti případu europoslanec Zdechovský a dodává, že řidič je umístěn ve stejné věznici jako Jiří Sagan. Ten mu pomáhá s komunikací se sociálními pracovníky a při vyřizování různých procedur z důvodu, že druhý odsouzený řidič neovládá vůbec žádný cizí jazyk.

Pan Ludvík V. tvrdí, že během soudního procesu neměl vedle od soudu zajištěného překladu žádnou právní pomoc české ambasády. V současné době požádal o kontakt s ambasádou s tím, že chce usilovat o převoz do České republiky, aby mohl být ve styku s rodinou.

Europoslanec Zdechovský české občany varuje, že podobné podvodné inzeráty, které slibují během léta dobrý výdělek, se objevily v řadě dalších evropských zemí, například na Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku.

„Pravděpodobně jde o činnost organizované skupiny původem z Balkánu, která dlouhodobě působí na území Francie a Belgie. Maximální obezřetnost od všech řidičů je proto skutečně na místě,“ varuje europoslanec Zdechovský s tím, že celým případem se již začal zabývat speciální útvar evropské policejní agentury Europol ve spolupráci se specializovanými policejními útvary na boj s organizovaným zločinem národních států.