Europoslanec Pavel Poc řeší odpad. Měl by sloužit jako další surovina

Pavel Poc / foto: YouTube

Evropská unie v současnosti dováží polovinu všech zdrojů, které následně spotřebuje. V té samé chvíli se každoročně vyhodí okolo 600 milionů tun odpadu, který by mohl být znovu použit. Tvrdí to europoslanec ze západních Čech, místopředseda výboru pro životní prostředí a veřejné zdraví Evropského parlamentu, Pavel Poc (ČSSD). Evropští socialisté a demokraté dlouhodobě obhajují posun od lineárního hospodářství k tomu oběhovému. Tedy aby se odpad z jednoho odvětví stával surovinou pro odvětví další. Argumentují tím, že by to v Evropě vytvořilo dva miliony nových pracovních míst a ještě by se ušetřilo téměř půl bilionu eur.

Evropský parlament na červencovém zasedání ve Štrasburku odhlasoval strategickou zprávu žádající Evropskou komisi, aby do konce roku předložila ambiciózní legislativní návrhy, které by využívání odpadu jako surovinu pro další odvětví podpořily. Europoslanec Pavel Poc k tomu na svém webu uvádí: „Přechod na novou oběhovou ekonomiku má potenciál vytvořit na 2 miliony nových pracovních míst a vygenerovat úsporu až 465 miliard EUR ročně. Jistěže zůstává problém v tom, jestli to bude vyhovovat těm, kterým dosud zůstávala za nehty většina peněz z bezohledné exploatace přírodních zdrojů.“

Frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu trvá na tom, že oběhové hospodářství je pro Evropu nutností a obrovskou příležitostí. Nebude pouze příznivá pro životní prostředí a odpovědná vůči budoucím generacím, ale přinese Evropě globální konkurenceschopnost. „Je chytrým řešením a psychologickým posunem kupředu, změnou v přístupu, kdy prohrává bezbřehý konzum, a kdy se odpad z jednoho odvětví stává zdrojem pro další oblast,“ píše na webu Pavel Poc.