Epidemie chřipky na území ČR postupně odeznívá

ilustrační foto / pixabay.com

Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu chřipková epidemie na území ČR i nadále postupně odeznívá. Přetrvávají však epidemická ohniska lokálního charakteru,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V 8. kalendářním týdnu celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky poklesla v České republice o 4,1 % a dosáhla hodnoty 1 280 nemocných na 100 000 obyvatel. Pokles nemocnosti je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích kromě Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského. Aktuálně nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Jihomoravského, Olomouckého, Pardubického a Moravskoslezského.

chripka_8.tydenNárodní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Dominujícím původcem zůstává virus chřipky typu A/H3N2.

„Stále platí doporučení pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, především kýchat do kapesníku a po cestě hromadnou dopravou si vždy umýt ruce. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit ve svém okolí,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Klesá i počet evropských států, které hlásí plošnou epidemii. Lze nicméně předpokládat, že stabilizace na úroveň běžné sezónní nemocnosti bude stále ještě vyžadovat několik týdnů.