Emeritní biskup František Radkovský střídá Plzeň za Karlovy Vary

Biskup František Radkovský mění Plzeň za Karlovy Vary

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský z Plzně přesídlil do Karlových Varů, kde bude teď nově působit jako biskup. Bydlí na faře u kostela Povýšení sv. Kříže v Rybářích. Některé své plzeňské aktivity si i přesto ponechá. Karlovy Vary jsou druhé největší město plzeňské diecéze a zároveň krajské město. Teď budou mít i svého biskupa.

„Sešlo se víc věcí naráz, které mi vytvořily prostor udělat tento krok. Je potřeba říct, že přesun někam na faru jsem měl v plánu už dlouho. Do Plzně teď přichází nový generální vikář a to je dobrá příležitost k této změně. Navíc se obměnila komunita kongregace Milosrdných sester Svatého kříže. Sestra Monika z této kongregace mi už skoro třicet let pomáhá s chodem domácnosti a díky změnám v komunitě teď může působit také v Karlových Varech.

I nadále bude pokračovat spolupráce biskupa Radkovského s Diecézní charitou Plzeň, jejímž je prezidentem. „Změní se jedině to, že nebudu tolik v Plzni. To má ale zase jednu velkou výhodu. Mohu se věnovat víc charitním zařízením v karlovarském kraji. Z Plzně je to sem přeci jenom trochu daleko, a tak jsem rád, že tu budu moct působit také jako zástupce Charity. To, že se budu víc věnovat Karlovarskému kraji ale neznamená, že nebudu jezdit i do charitních zařízení jinam po diecézi,“ uvedl František Radkovský.

Jako duchovní nebude biskup Radkovský působit jen v Karlových Varech. „Budu tam, kde mě bude potřeba. Nemám závazky k žádné konkrétní farnosti. Okrskový vikář a administrátor v Ostrově P. Marek Hric toho má teď opravdu hodně. Tak určitě pomůžu i jemu. To jsou kostely v Ostrově, Jáchymově, Abertamech, Horní Blatné, Perninku, Hroznětíně a další. Také zůstávám členem kněžské rady, což je poradní orgán diecézního biskupa, kde se řeší pastorační a organizační věci týkající se kněží v diecézi. Ve Františkánské ulici jsem si nechal kancelář, odkud občas také budu pracovat. Takže určitě z Plzně neutíkám a budu tady působit i nadále,“ doplnil biskup Radkovský.