Eliška trpí nevyléčitelnou nemocí. Od bolesti ji může pomoci speciální přístroj

Eliška se svojí maminkou. Foto: ZAK TV

Když bylo Elišce Šefcové 13 let, dozvěděla se od lékařů zdrcující diagnózu, má cystickou fibrózu. Dívce z Klatovska se v té chvíli zbortil svět, měla plno plánů, ale nevyléčitelná nemoc vše změnila. Nemocní touto chorobou se nedožívají vysokého věku. Dnes je nemocné dívce 20 let a od bolesti jí může pomoci přístroj na lepší dýchání. To má ale háček. Jeho pořízení je velice nákladné.

Foto: ZAK TV

Jako malá byla Eliška hodně nemocná, ale i přesto, že podstoupila řadu vyšetření, děsivou diagnózu se dozvěděla až v pubertě, ve svých 13 letech. „Já jsem to v tu chvíli ani nevnímala, až pak mi to mamka nějak vysvětlila. To už jsem brečela,“ přiznává dnes dvacetiletá slečna.

Cystická fibróza je jedním z nejhorších onemocnění vůbec. Příznaky jsou sice léčitelné, ale lék na ní zatím není. Jen polovina nemocných se dnes dožije maximálně 32 let. „Přečtete si na internetu, máte schůzku s lékaři, který vám sdělí, co to obnáší, prognózy, průměrný věk dožití. A to mě položilo. Nemůžete s tím nic udělat a pak si vyčítáte, že ten gen jste ji dala vy,“ prohlásila maminka Elišky, Marie Drábová.

Nemoc se týká převážně plic, zažívacího ústrojí, je vrozená a nevyléčitelná. Eliška užívá řadu léků a čtyřikrát denně musí inhalovat. Plíce jí ale pomalu selhávají, hůř se jí dýchá a nemůže bez bolesti ani jíst. Má problém s vykašláváním hlenů. Teď měla na měsíc zapůjčený přístroj, který jí pomáhal. „Zlepšil se mi dech, spirometrie i jsem lépe vyšla schody,“ uvedla Eliška. Celá věc má ale velký háček. I měsíční provoz je velmi nákladný. Eliška má tak jediné přání. „Chtěla bych mít přístroj co nejdřív doma,“ přiznala Eliška.

Vybrat potřebnou částku asi 180 tisíc korun, by jí měl mimo jiné i charitativní běh 7. prosince v Klatovech. Jeho výtěžek půjde na transparentní účet. Celá rodina doufá, že se podaří sehnat dostatek peněz na přístroj, který by Elišce mohl prodloužit život.

Transparentní účet: 4159035043/0800