Dvorana Slávy PK 2014

Pošesté se letos otevřela Dvorana slávy hejtmana Plzeňského kraje, aby přijala další čtyři významné osobnosti regionu v oblasti umění, vědy, sportu a společenského života, které zároveň v letošním roce slaví významné životní výročí. 

Reprezentant v házené, stříbrný olympijský medailista a trenér Vladimír Haber, herec Pavel Pavlovský, pedagog, vědec a bývalý rektor Západočeské univerzity v Plzni docent Josef Průša a první biskup diecéze plzeňské Mons. František Radkovský. To je čtveřice osobností, které letos uvedl hejtman Plzeňského kraje do pomyslné Dvorany slávy.

„Jsem přesvědčen, že společnost potřebuje pozitivní vzory, že lidé si chtějí připomenout výjimečné osobnosti regionu. Pokračuji proto v tradici mých předchůdců hejtmanky Milady Emmerové a hejtmana Milana Chovance,“ říká hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který zakladatelku Dvorany slávy Miladu Emmerovou, jež v listopadu oslaví významné životní jubileum, letos vyznamenal zvláštním oceněním.

Vladimír Haber (nar. 1949) Reprezentant v házené a trenér. Na olympiádě v Mnichově v roce 1972 se podílel na zisku stříbrné medaile, která je dosud posledním medailovým úspěchem československé i české házené. Československo reprezentoval i na olympiádě v Montrealu a dvou světových šampionátech. Jako hráč získal také dvakrát titul mistra republiky. Jako trenér dovedl Kovopetrol Plzeň ke dvěma českým titulům. Čtyřikrát vedl reprezentaci na mistrovství světa a třikrát na mistrovství Evropy. Sport neopustil dodnes. Působí jako šéftrenér Sportovního centra mládeže Plzeň.

Pavel Pavlovský (nar. 1944) Významná herecká osobnost, nerozlučně spjatá s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kam nastoupil v roce 1966 po absolvování herectví na DAMU a kde působí s krátkými přestávkami dodnes. Od roku 1992 byl šéfem činohry Divadla J. K. Tyla. Po 20 letech požádal o uvolnění z funkce a nadále působí jako herec. Jeho role patří převážně do klasického repertoáru. Jako první mimopražský herec získal Pavel Pavlovský Cenu Thálie, a to za ztvárnění role Kerženceva ve hře Pavla Kohouta Ubohý vrah. Několikrát se objevil ve filmech a televizi. Působí také v dabingu a velmi významná je jeho spolupráce s rozhlasem.

Josef Průša (nar. 1939) Pedagog, vědec a bývalý rektor Západočeské univerzityv Plzni. Téměř celý jeho život je spojen s plzeňským vysokým školstvím. Absolvoval elektrotechnickou fakultu bývalé Vysoké školy strojní a elektrotechnické. Po studiu prošel několika katedrami a funkcemi. Byl kvestorem ZČU, náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vědu a vysoké školství a v roce 2004 byl jmenován rektorem Západočeské univerzity. Ve funkci rektora působil Josef Průša po dvě období až do roku 2011.

František Radkovský (nar. 1939) První biskup nově zřízené diecéze plzeňské, nositel duchovních hodnot a osobnost upozorňující na krizi morálky. Absolvoval Matematicko- fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal v roce 1970, biskupské pak přijal v dubnu 1990 z rukou pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška. Za biskupské heslo si zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: „Uvěřili jsme v lásku“. V roce 1993 byl jmenován prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II.