Dvojice čápů z Plzeňska opatřených vysílačkou míří do zimoviště, zatím jsou v Turecku

Tuto trasu zatím urazila dvojice čápů z Plzeňska cestou do zimoviště. Foto: DESOP

Průběh celé trasy do zimoviště dvou čápů bílých opatřených vysílačkou sledují každý den experti z plzeňské záchranné stanice živočichů. Sebraná data se z vysílačky každý den po dvanácti hodinách načtou do speciálního programu a zaznamenají do tabulky a mapy. Ze získaných dat lze zjistit i to, co ten den který čáp dělal, jak vysoko a daleko letěl, kde sbíral potravu, co jedli jakou má teplotu a aktivitu. Čápi Eda a Míra pochází z hnízdišť v Plzeňském kraji.

Čáp Eda pobýval ještě se sourozenci z Nalžovských Hor v záchranné stanici, kde se mláďata připravovala na adopci do náhradního hnízda v Chodové Plané. Foto: DESOP

„I přesto, že čápům věříme, tak cesta na zimoviště je daleká, nástrah všude moc a ztráty zejména na mláďatech vysoké. Když mi včera večer poslal kolega zprávu o tom, že čáp Míra se nehlásí a nepřišla od něj data, byl jsem nervózní až do dneška, kdy se všechna data zpětně načetla. Míra byl zase o kus dál,“ uvedl šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Oba čápi, Míra i Eda se v současné době nachází na území Turecka, přes 2000 kilometrů od domova, ale už se pohybují spíše při jižní hranici u Levantského moře. „Způsob přesunu je pro čápy typický, vykrouží do téměř tříkilometrové výšky a pak plachtí dál a dál,“ doplnil Makoň.