Dvě nejstarší a největší letní školy na ZČU odstartovaly další ročník

Zahájení Mezinárodní letní jazykové školy. Foto: ZČU

Už třicet let se koná Mezinárodní letní jazyková škola pořádaná Ústavem jazykové přípravy ZČU, která v pondělí zahájila svůj další ročník. Současně s ní odstartovala i mezinárodní letní škola umění ArtCamp organizovaná Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Ta se koná už 15 let. Jedná se o dvě největší a nejstarší letní školy Západočeské univerzity v Plzni. Během následujících tří týdnů přivítají v kampusu na Borech více než tisíc lidí. Jejich účastníci se zdokonalí ve světových jazycích nebo si prohloubí svůj umělecký talent.

Rektor Miroslav Holeček při zahájení mezinárodní jazykové školy s ředitelkou Ústavu jazykové přípravy Janou Čepičkovou. Foto: ZČU

„Opět musím konstatovat, že posluchárna je ještě plnější než vloni. Užijte si kurz ve všech situacích, ve kterých se ocitnete,“ přivítal účastníky rektor ZČU Miroslav Holeček a obrátil se k pořadatelům. „Chci poděkovat nejen za organizaci tohoto ročníku, ale všem, kteří se podíleli na třiceti letech Mezinárodní letní jazykové školy. Jednoho z těch nejdůležitějších si připomeneme za chvíli,“ předznamenal rektor vzpomínku na zakladatelku Mezinárodní letní jazykové školy Evu Valentovou, která zemřela vloni ve věku 84 let.

Mezinárodní letní jazyková škola letos nabízí kurzy v osmi jazycích, angličtině, francouzštině, italštině, němčině, ruštině, španělštině, češtině pro cizince a nově také v čínštině. „O všechny byl zájem, a tak se také otevírají,“ uvedla koordinátorka školy Daniela Kopřivová z Ústavu jazykové přípravy ZČU. V rámci Mezinárodní letní jazykové školy je možné připravit se i na mezinárodně uznávanou jazykovou zkoušku FCE či absolvovat kvalifikační kurz pro učitele angličtiny jakožto cizího jazyka (TEFL).

Foto: ZČU

Novinkou letošního ročníku jsou rovněž kurzy němčiny pro děti ve věku od sedmi do 11 let a pro teenagery od 12 do 15 let v prostorách ubytovacího a školicího zařízení Západočeské univerzity na zámku Nečtiny.

Mezinárodní letní jazyková škola letos přivítá 639 účastníků. Odpoledne i o víkendech je čeká bohatý doprovodný program, který zahrnuje sportovní a kulturní akce, výlety, exkurze a party. Mimoplzeňští zájemci mohou během letní jazykové školy bydlet na univerzitní koleji, všichni mají možnost stravovat se v menze v areálu univerzity.

Foto: ZČU

V pořadí již15. ročník ArtCampu letos do Plzně přiláká 380 účastníků z různých koutů České republiky a Slovenska, ale také z Japonska, Číny, Taiwanu, Německa, Ruska či Ukrajiny. Nejvíce zaplněné budou přípravné kurzy, jako je ilustrace, design, figurální kresba anebo animovaný film, design módních doplňků, malba anebo design interiéru.

„V letošním roce pokračujeme v novinkách, které úspěšně předvedl loňský ročník. V rámci pohybových kurzů si mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu. Příznivcům fashion designu nabízíme kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků a filmoví fanoušci budou moci opět nahlédnout do zákulisí vzniku science-fiction návrhů pro film. Novinkou letošního ročníku jsou kurzy digitální clay animace, technologie designu modelingu a komiks / manga. Letos poprvé pořádá fakulta tři kurzy v Praze v prostoru DOX+,“ prozrazuje děkan Fakulty a designu Ladislava Sutnara Josef Mištera.