Dvacáté odchované mládě velblouda v plzeňské zoo dostalo jméno Aiko

Velbloudí slečně dala jméno Aiko radní Plzně Lucie Kantorová. Foto: Kateřina Misíková

Samici velblouda dvouhrbého narozenou letos v dubnu v plzeňské zoo pokřtila v úterý radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO). Pro velbloudí slečnu vybrala jméno Aiko. Matkou velbloudice je Kayla a je to pro ni její první mládě. Zároveň je Aiko 20. odchovávaným velbloudem v Plzni.

Foto: Kateřina Misíková

„Novodobý chov velbloudů dvouhrbých začal v plzeňské zoo na Lochotíně rokem 1994, dovozem samic Goldie a Gappy z Liberece a samce Haštala z Ústí nad Labem. Stali se velmi populárními a v roce 1997 se narodilo první mládě, Josefína. Po čase nahradil Haštala samec Mulisák a oba se dosud zasloužili o 19 mláďat,“ řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Aiko je okatá velbloudí slečna. Foto: Kateřina Misíková

O křest řady mláďat se postarali zajímaví kmotři, jako hráči FC Viktoria Plzeň nebo Horkýže Slíže. Josefínu dokonce v roce 2018 přijali za svou metaloví muzikanti ze skupiny Nightwish. Velbloudi jednohrbí i dvouhrbí se v Plzni chovají průběžně od éry zoo v Doudlevcích od 50. let. V současnosti doplňuje samce Mulisáka mladá samice Kayla ze Zlína a také roční samice Terezka nově přivezená ze Zoo Ostrava.