Dub ze Skomelna čeká na hlasy

Ve finále celostátní ankety Strom roku 2014 soutěží dvanáct stromů z devíti krajů republiky. Jedním z nich je i dub ze Skomelna na Rokycansku. Zatím se na prvním místě se 2014 hlasy drží Dub rodiny z Pitína, druhá je se 721 hlasy Smírčí borovice z Vysočiny, kterou jako třetí v pořadí s 217 hlasy následují Doubravské lípy z jižních Čech.  Jednotlivé finalisty je možné podpořit do 10. října zasláním DMS nebo podpisem na hlasovací arch. Výtěžek se využije k odbornému ošetření stromů, výsadbě nových nebo tvorbě informačních materiálů o stromech. Anketu letos již po třinácté pořádá Nadace Partnerství. Aktuální pořadí finalistů, jejich příběhy a fotografie i návod k hlasování jsou dostupné na www.stromroku.cz.

Skomelský dub letní je starý 310 let, jeho obvod kmene činí 630 cm a najdete ho u cesty směřující do Přírodního parku Radeč.  Starý dub tady stál od nepaměti a děti z blízkého i dalekého okolí si k němu chodily hrát. Mezi nimi i Petr Chrz, který si na něj po čase vzpomněl a znovu ho navštívil. A byl to právě on, kdo ho přihlásil do ankety Strom roku. Majestátní dub jej okouzlil, a proto se rozhodl požádat o jeho památkovou ochranu. Přestože se nepodařilo dub vyhlásit za památný z důvodu nesouhlasu vlastníka pozemku, prohlásila ho obec Skomelno alespoň za významný. Dnes u něj můžete nalézt zídku z vyskládaných kamenů a malé posezení se stříškou. Dub je v každém ročním období jiný – tajuplný, hrozivý, nádherný až pohádkový, a proto ho chodí navštěvovat čím dál více lidí, od nejmenších až po seniory.

„Peníze získané hlasováním použijeme k vytvoření propagačních materiálů o dubu, ke zbudování naučné stezky a výsadbě nových stromů,“ uvedl Petr Chrz. Cílem ankety Strom roku je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na zajímavé stromy jako na přírodní i historické dědictví, které je potřeba chránit.

„Do konce ankety zbývají ještě necelé dva měsíce, a proto počítáme s tím, že se množství hlasů i pořadí finálových stromů ještě hodně promíchají. Největší nápor DMS i vyplněných hlasovacích archů stejně jako v předchozích letech očekáváme v posledních dvou týdnech před ukončením hlasování,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.