Drsnému útoku kyselinou sírovou předcházela rvačka v nočním klubu

Žena obžalovaná z útoku kyselinou přichází k soudu. Foto: Richard Beneš

Kšiltovkou, velkými slunečními brýlemi a poznámkovým blokem se snažila zakrýt svoji tvář při příchodu do jednací místnosti plzeňského krajského soudu Anna K. (47). O několik minut později ji státní zástupce obžaloval z těžkého ublížení na zdraví, kterého se dopustila na třech osobách. Žena loni v březnu při potyčce v nočním klubu 88 na Americké třídě polila trojici účastníků bitky 96 procentní kyselinou sírovou a způsobila jim vážná zranění s doživotními následky. Po obžalované teď požadují za způsobenou újmu na zdraví dohromady téměř tři miliony korun. Obžalovaná původem z Moldavska se dnes před soudem hájila tím, že se rozléváním kyseliny pouze bránila před útočníky v obavě o svůj život.

Soud teď začal rozplétat složitý případ, který vyvolal značnou pozornost veřejnosti. Pod pomníkem Díky, Ameriko! v sobotu 24. března 2018 totiž krátce před devátou hodinou ranní začali zmateně pobíhat tři krvácející lidé křičící bolestí. Na místo začali okamžitě přijíždět vozidla záchranky, hasičů a policie. Existovalo dokonce podezření na teroristický útok. Ve skutečnosti se mezi sebou popralo v nočním klubu několik osob. Tři z nich pak Anna K. polila kyselinou. Sama se také poleptala a navíc si při potyčce zlomila nohu.

U soudu si žena důsledně kryla obličej. Foto: Richard Beneš

Co přesně se v nočním klubu stalo? Podle verze obžalované se tam z jiného podniku přes ulici nad ránem přesunula pod jejím vedením skupina čítající další čtyři osoby. Dva muži odešli na pokoj s jednou ženou, zatímco Anna K. si prý povídala u kávy s dalším mužem v baru. „Po půl hodině jsem za nimi šla na pokoj a prosila je, aby odešli, že už chci jet domů. Jeden z mužů byl na mě velmi agresivní, vyhrožoval mi, že byl osm let v kriminálu, pak řekli, že půjdou pryč za půl hodiny. Za chvíli vyšel ven a začal brutálně mlátit muže, který tam seděl se mnou. Praštila jsem ho do hlavy prázdnou lahví. Z pokoje vyběhl ten druhý muž i žena a všichni začali mlátit a kopat toho muže. Byl celý od krve a nemohl se už bránit a ležel na zemi v bezvědomí,“ popsala incidentu obžalovaná.

Obžalovaná Anna K. při své výpovědi. Foto: Richard Beneš

Bitku se prý Anna K. rozhodla ukončit stejným způsobem, jakým prý od sebe odhání své dva psy, když se mezi sebou poperou. Tedy, že je postříká vodou. „Vletěla jsem do úklidové místnosti, popadla jednu lahev a začala jsem z ní před sebe vylévat tu tekutinu. Nevím jestli křičeli bolestí, měla jsem strach že se vrátí. Nevěděla jsem, že v té lahvi je kyselina. Vrátila jsem se do klubu, ten zbitý muž tam ležel na zemi. Krátce poté přijela policie, zavolal ji asi soused,“ uvedla obžalovaná.

Napadení utrpěli popáleniny II. a III. stupně na různých částech těla, zejména na hlavě, obličeji, hrudníku a končetinách. Zraněnou ženu transportoval okamžitě vrtulník letecké záchranné služby do popáleninové nemocnice v Praze. O den později tam byl převezen i další muž zasažený kyselinou. Třetí zraněný se léčil v plzeňské fakultní nemocnici. Všichni se museli podrobit několika operacím, včetně transplantace kožních štěpů.

Tak to vypadalo krátce po útoku na Americké třídě. Foto: Zuzana Duzbabová

Státní zástupce chtěl od obžalované vědět, jaký vztah měla k nočnímu klubu a k čemu toto zařízení slouží. Obžalovaná ale na jeho otázku odmítala odpovědět. „Majitelka podniku ve své výpovědi uvedla, že jste si tam pronajímala pokoj za účelem poskytování sexuálních služeb stejně jako poškozená žena. Je to pravda,“ tázal se žalobce. „Nevím proč to o mě říkala, asi byla na mě naštvaná. Nevím, jestli měla klíče od podniku i ta moje známá,“ mlžila obžalovaná. „Dokážu pochopit, že byla ve stresu, že tam opravdu k nějakému napadání došlo, ale skutečnosti o tom, že si nepamatuje co tam v tom klubu dělala a proč tam byla, mi přijdou účelové,“ řekl Vít Zahálka, advokát jednoho z poškozených.

Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechem trojice poškozených, následně budou vypovídat soudní znalci.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=34&v=lni_ZA7j4aw