Unikátní bezpilotní stroje se představí na Dronfestu

Nově zrekonstruovaný areál v Cukrovarské ulici bude o nadcházejícím víkendu hostit už čtvrtý ročník festivalu bezpilotního létání Dronfest. Show plná dronů, která je zařazena mezi největší svého druhu na světě, každoročně láká do západočeské metropole tisíce tuzemských i zahraničních návštěvníků. Festival po oba dny odstartuje v 10 hodin, v sobotu končí v 18 hodin, v neděli v 16 hodin. 

foto: M. Osvaldová

V programu letošního ročníku nechybí osvědčená zábava i řada novinek. „Oblíbené jádro zůstává stejné – letecké ukázky, veletrh dronů, přednášky a závody v FPV létání. Vždy se snažíme vycházet z podnětů návštěvníků a zařadit aktivity, které mají největší úspěch. Například co se týká přednášek, letos přidáváme více cestovatelských bloků, premiérově zde vystoupí třeba Vojtěch Duchoslav, fotograf, který dronem zachytil slavnou expedici žlutým trabantem kolem světa nebo duo JUMP N Travel, které kombinuje parkour a cestování,“ uvedl ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Oproti předchozím ročníkům se Dronfest stěhuje do nových prostor. Letos se premiérově uskuteční v nově zrekonstruovaném městském technologickém parku v Cukrovarské ulici, tedy v těsné blízkosti DEPO2015. „Máme zde skvělé zázemí včetně jediné městské FPV arény v České republice. Pro návštěvníky to znamená, že najdou všechna hlavní stanoviště programu na jednom místě. V areálu DEPO2015 zůstane jako součást doprovodného programu otevřené Centrum robotiky, dále zde bude připraveno dopravní hřiště, Microsoft Point, virtuální realita, zábavu nabídne Středisko volného času Radovánek a další,“ doplnil technický náměstek Pavel Šindelář, do jehož gesce patří  Správa informačních technologií města Plzně.

Velkým lákadlem jsou již tradičně FPV závody, letos se v exhibičním klání Rotorama Dronfest race utká na 30 pilotů z různých koutů republiky. „Aby byl zážitek co nejvíc autentický, v blízkosti FPV arény umístíme velkoplošnou obrazovku, jež bude snímat obraz přímo z dronu. Jde o zajímavou podívanou hned z několika důvodů – pro představu tyto malé stroje dokážou létat rychlostí až 160 km/h. Ten, komu by se létání s drony zalíbilo a chtěl vyzkoušet pilotování na vlastní kůži, bude mít možnost – pro návštěvníky budou připravené malé drony Tiny Whoops,“ doplnil Tomáš Cholinský, vedoucí oddělení Podpora podnikání Správy informačních technologií města Plzně.