Drogový boss albánské mafie se před plzeňským soudem zpovídá z vraždy družky

Policisté na místě vraždy v Rokycanech. Foto TV ZAK

Z chladnokrevné vraždy své družky obžaloval ve čtvrtek státní zástupce u plzeňského krajského soudu kosovského Albánce Alberta A. (44). Podle obžaloby měl loni v říjnu v Rokycanech střelit nelegálně drženou zbraní do hlavy svoji partnerku (37). Tohoto činu se dopustil ve zkušební lhůtě, protože v srpnu 2017 byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával desetiletý trest za obchodování s drogami do Německa. Za vraždu mu hrozí až 18 let vězení, obžaloba ho viní také z nedovoleného ozbrojování.

Albert A. podle obžaloby loni 18. října kolem 22.00 hodin přijel svým autem před jednu rokycanskou firmu, před níž byla v autě jeho družka. Vystoupil ze svého vozu a šel k autu, v němž žena seděla na sedadle spolujezdce. Otevřel u ní dveře a po krátké hádce vytáhl z vnitřní kapsy bundy pistoli ráže devět milimetrů, namířil jí ženě do obličeje a vystřelil, uvedl v obžalobě státní zástupce.

Střela prošla ženiným obličejem, roztříštila čelist, vyrazila dva zuby, prošla jazykem, odlomila části dvou krčních obratlů, roztrhla páteřní tepnu a poškodila míchu. Žena i přes vysoce odbornou péči na neurochirurgické klinice plzeňské fakultní nemocnice o 11 dní později zemřela. V okamžiku, kdy na ni Albert A. vystřelil, seděl na zadní sedačce auta jejich pětiletý syn, stojí ve spise.

Bezprostředně po činu střelec z místa činu odjel. Policisté po něm pátrali i za pomoci policejního vrtulníku, nejen v Rokycanech, ale později i v Plzni. Zásahová jednotka pak nebezpečného cizince zadržela na plzeňském sídlišti Lochotín. Podařilo se zajistit i zbraň, ze které se střílelo na ženu. Motivem střelby měla být žárlivost.

Ačkoliv podle obžaloby jednal Albert A. s úmyslem ženu zabít, on sám to u soudu odmítl. V obsáhlé výpovědi, v níž se zabýval vztahem se ženou, která ho podle jeho slov několikrát v minulosti podvedla, řekl, že kdyby ji chtěl zabít, mohl to udělat už dávno. Připustil, že se spolu hádali, ale prý hlavně kvůli výchově dětí. Nikdy ji ale nezbil, řekl.

U soudu obžalovaný prohlásil, že v osudný den vyšel výstřel z jeho zbraně nešťastnou náhodou. Otočil se prý na syna na zadním sedadle, když najednou zbraň vystřelila, všude bylo plno kouře, řekl. Popsal, že pak nasedl do auta, jel k ženině otci a řekl mu, že družku asi zranil. O moc víc si nepamatuje. Dalším autem pak odjel do Plzně, u Božkova vyhodil zbraň, cestou se zbavil i telefonu. Na chodbě soudu i v jednací síni byli příbuzní mrtvé ženy. Pokřikovali na něj, že je vrah. K soudu přišli v bílých trikách s rodinnými fotografiemi zavražděné.

Rodiče, sestra a děti zavražděné ženy se připojili s nárokem na náhradu újmy za víc než deset milionů korun, z toho pro každé z dětí ve věku 14, devět a šest let chce ženina rodina po třech milionech korun. Zdravotní pojišťovna požaduje náhradu dalšího půl milionu korun.

Zadržený cizinec není rozhodně žádný svatoušek, policisté ho velmi dobře znají z minulosti. Jedná se o významnou osobnost z prostředí albánské drogové mafie. Cizinec byl v minulosti potrestán za organizování vývozu většího množství heroinu a pervitinu do Německa k desetiletému trestu vězení. Předtím ho ale soudy dvakrát osvobodily. Trest mu vyměřil až napotřetí nový senát, který nařídil vrchní soud. Albert A. se pak vyhýbal nástupu do vězení a policie ho zadržela až v roce 2013 po dramatické honičce na dálnici D5.

ČTK + ben