Dramaturg Anděl o Pilsner festu: Povedlo se nám dobře sladit kapely

Zítřek bude v Plzni patřit oslavě piva. Tradiční Pilsner Fest, který se koná na nádvoří pivovaru a na přilehlé ulici U Prazdroje, nabídne rozmanitý hudební program. Jeho složení měl opět na starosti známý dramaturg, herec, hudebník, publicista či moderátor Pavel Anděl.

Jak jste spokojený s tím, koho se na Pilsner fest podařilo dostat?
Jsem s tím spokojený hrozně. Povedly se nám věci, které jsme několik let po sobě zkoušely jednotlivě. Originální spojení, klubovou scénu, kterou jsme se pokoušeli naplnit kapelami, které lidi až tolik neznají. A vedle toho nějaký headline, který by areál naplnil a uspokojil diváky v masovém měřítku. Letos se to tak zvláštně potkalo. Je hodně kapel, které hrají skvěle, ale není na nich nic originálního. Najednou se mi na stole sešly strašně zajímavé kapely, které jsou nezaměnitelné. Garantuji, že až půjdou lidé z Pilsner festu, tak si zapamatují i ty, které dosud neznali.

Najdou si tedy své příznivci různých žánrů?
Ano, Luno je elektronika, Ilie je zadumaná, elegantní, Mydy Rabycad zvedne z hrobu i mrtvolu, Electric Lady je holka, která hraje jako Jimy Handrix. Vedle toho máme pro fajnšmekry spojení Blue Effect s Clarinet Factory, k nimž pak přijdou ještě Tata Boys. Proto je Pilsner fest atraktivní, zažijí tady věci, které v klasickým festivalovým line-upu vedle sebe nenajdou.

Kapel ale výrazně ubylo poté, co jste z Pilsner festu udělali pouze jednodenní festival. Mohl byste připomenout důvody?
Je to jednoduché. Znamenalo to dva dny zavírat ulici, dva dny naplnit kapelami. Řekli jsme si, že je země malá. Nechceme, aby se kapely opakovaly. Je to pragmatismus a nutnost, která vznikla i tím, že už to není Pilsner Urquell a Gambrinus, ale pouze narozeniny Plzeňského Prazdroje. Jeden den, ale pořádně a nadupaně a ukázalo se, že lidé chodí pořád ve stejném počtu.

Letos se poprvé druhá scéna přesunula mimo areál. Co vás k tomu vedlo?
No, to pro mě bylo strašně důležité. Opakovaně jsme si říkali, že třeba přesun od Třech sester k Mig 21 je smrtelný. Jedna komunikace a úzký průchod bylo šílené. Každý rok jsme měli hrůzu z toho, že se něco stane. Teď jsme se odhodlali k tomu, že jsme scénu vytáhli ven. Je to vysvobození. Od jedné scény k druhé teď vedou tři komunikace. Pro lidi to bude bezpečnější a pro nás klidnější.

Můžete porovnat rozpočet s tím, jaký byl loni?
Je podobný. Snažíme se to držet v rozumných relacích. Snažíme se to nedělat festivalově, ale tak, že jsou to v podstatě gratulanti, kteří chodí oslavovat Pilsner Urquell.