Dožínky Plzeňského kraje: Průvod, farmářské trhy nebo Aneta Langerová

foto: Plzeňský kraj

Tradiční oslavy ukončení sklizně a poděkování za úrodu, tzv. Dožínky se konaly na rodinné farmě Moulisových v Milínově. Součástí už celkem devátých dožínek byly nově Farmářské trhy, k vidění byla zemědělská technika i výstava drobného zvířectva. Nechyběl tradiční dožínkový průvod spojený s předáním dožínkového věnce a kytice či hudební vystoupení Anety Langerové.

foto: Plzeňský kraj

V areálu farmy bylo více než 40 stánků s lokálními produkty, které se zcela výjimečně přesunuly z plzeňského náměstí právě do Milínova. Program nabídl malým návštěvníkům opičí dráhů z balíků slámy, mohli si vyzkoušet dojení a svézt se na koni či shlédnout jezdeckou drezúru. Velké návštěvníky pak zajímala vystavená zemědělská technika či výstava zvířectva.

Součástí dožínek i tentokrát byl dožínkový průvod s koňskými povozy, krojovanými zpěváky a muzikanty. Návštěvníci si mohli prohlédnout ukázky zdobení vozů, koní a vazeb dožínkových věnců v kravíně, kousek od farmy, kam celý průvod zamířil a kde chasa předala hejtmanovi Plzeňského kraje Josefu Bernardovi dožínkový věnec a starostce Milínova, radní Radce Trylčové a manželům Moulisovým dožínkovou kytici. Nechybělo ani tradiční žehnání úrody páterem, hejtman pak čepoval návštěvníkům pivo.

foto: Plzeňský kraj

„Jsem velmi rád, že dožínkový věnec, který tradičně přebírám, letos mohu převzít právě na farmě. Tradiční oslava sklizně patří na místa, kde si lidé mohou zblízka prohlédnout život a práci farmáře a vyzkoušet spoustu zajímavého. Zkrátka poznat zblízka ty, kteří nám nabízí kvalitní, lokální výrobky. Je to ideální cesta přivedení tradice lidem. A tradice společnost udržují pohromadě,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

Kromě toho byli oceněni i farmáři a zemědělci Plzeňského kraje. Cenu hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda získala společnost LUKRENA a.s. Cenu radní Plzeňského kraje pro životní prostředí a zemědělství Radky Trylčové si odnesl farmář Jan Mačl, kterého nominovala Asociace soukromého zemědělství Plzeňského kraje.