Dožínky otevřou provoz nové městské tržnice

foto: M. Osvaldová

Poslední zářijový den se v areálu DEPO2015 oficiálně otevře nová stálá tržnice. Kousek od centra města v ní nabídne zboží i služby celkem 6 obchodů. Ty navíc každou poslední neděli v měsíci doplní tematické trhy. 30. září to budou slavnostní Dožínky s tradičním průvodem a programem pro celou rodinu.

Pod střechou a pět dní v týdnu Zastřešená Tržnice DEPO vznikla v tzv. Velkém skleníku kreativní zóny DEPO2015, hned vedle zdejší kavárny. Od úterý do soboty zde bude mít otevřeno 5 obchodů: Venkovský dům plzeňského kraje, second hand Móda 2, farmářský obchod U tří farmářů, design shop UMU a likérka a chilli L’Or & Prádelská. Již na začátku září zde otevřelo také kadeřnictví, které přizpůsobuje otevírací dobu objednávkám. „Těší nás, že si místo mezi stálými obchody našli zapálení prodejci, kteří představují kvalitní produkty, design a řemeslo. Svou prací podporují dobrou myšlenku, lokální podnikatele nebo rozvoj začínajících talentů. Společná otevírací doba obchodů je ÚT – PÁ od 13:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 13:00,“ podotkla provozní manažerka Tržnice DEPO Soňa Sýkorová. Například nový second hand bude pořádat také charitativní módní přehlídky, Venkovský dům odprezentuje práce nejrůznějších škol z okolí a design shop představí práce nadějných designérů. Na konci roku se v Tržnici plánuje také otevření nového bistra, které volně naváže na současné snídaně a obědy v kavárně.

Trhy jednou za měsíc

foto: M. Osvaldová

„Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční trhy, jednou za měsíc chystáme tematické jarmarky, a to vždy podle sezóny, aby nabízené produkty byly opravdu čerstvé,“ dodala Sýkorová. Každou poslední neděli v měsíci se tak mezi stálými obchody objeví speciální dřevěné stánky pro trhovce. První akcí budou Dožínky a na další měsíce jsou naplánované další: od Dýňování přes Zimní slavnosti až po Masopust a Zabíjačku. „Rádi přivítáme nápady a podněty na akce od obyvatel Plzně, konec konců chceme místo tvořit hlavně pro ně,“ uvedla Sýkorová.

Dožínky představí tradice i jarmark Tržnice DEPO sice už úspěšně zvládla zkušební provoz během festivalu Svět knihy, oficiálně ale otevírá až na Dožínkách, které se uskuteční 30. září od 11:00 do 18:00. Jejich součástí bude farmářský jarmark. „Na trzích nabídne své zboží přes 30 stánků s potravinami od českých farmářů či malovýrobců z regionu. Návštěvníci tak na Dožínkách nakoupí uzeniny, pečivo, sýry, ovoce, zeleninu, med, mošty, koření, sirupy, marmelády, paštiky, víno a spoustu dalšího,“ popsala farmářský jarmark Iveta Churavá, majitelka obchodu U Lidušky a spoluorganizátorka Dožínek.

foto: M. Osvaldová

Děti, ale i dospělé, osloví i chystaný celodenní doprovodný program, ten se odehraje na dvou scénách. Jarmark na vnitřní scéně doplní například kuchařská show. „Kulinářských představení se ujmou samotní farmáři, dozvíme se tak více o přípravě ryb nebo steaků,“ říká Stanislav Jurík, moderátor a tvůrce programu Dožínek. Venku i uvnitř pak návštěvníci uvidí a uslyší folklórní soubory, dětský orchestr a sbor. Zatančí i dětský kroužek Boleváček. Pro milovníky techniky budou vystaveny zemědělské stroje včetně traktorů Fend a Class. Dožínky se ale neobejdou především bez průvodu. „Kolem 16. hodiny dorazí do depa slavnostní průvod a dojde k předání tradičního dožínkového věnce a posledního snopu slámy z pole. Následovat bude závěrečná veselice,“ doplňuje Jurík.

Plzeňané se po letech dočkali V Plzni se po stálé tržnici volalo už dlouho, koncept v depu navíc nenarušuje tradici trhů na náměstí a oba projekty se budou vzájemně doplňovat. „Jsem rád, že se vše povedlo. Podle vypracované studie Plzeňané jasně řekli, že tržnici chtějí. Věřím, že se jim moderní koncept v netradičním provedení s pestrou nabídkou čerstvých sezónních produktů, s designem, službami i zajímavými akcemi, bude líbit,“ říká primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Další akce:
28.10.2018 Dýňování, 25.11.2018 Farmářská podzimní sklizeň, 16.12.2018 Zimní slavnosti, 27.01.2019 Zabijačkový festival a přehlídka minipivovarů, 24.02.2019 Masopust a nakládačky, 31.03.2019 Festival kávy, 24.04.2019 Jarní slavnosti, 26.05.2019 Chřestění.